fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaTransformacja energetyczna szansą na rozwój Polski

Transformacja energetyczna szansą na rozwój Polski

Transformacja energetyczna, która jest jednym z głównych założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to duża szansa na to, by polska gospodarka wkroczyła na tory nowoczesności i innowacyjności. To od nas będzie zależało, czy tę szansę zdołamy wykorzystać – mówił prezes Grupy Lotos Paweł Majewski podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.

Polityka Energetyczna Polski 2040 to odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed naszą energetyką w perspektywie Europejskiego Zielonego Ładu, czyli polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że plany realizacji założeń tej polityki określają następujące cele:

  • 60 proc. udziału węgla w miksie energetycznym w 2030 roku
  • 21 proc. odnawialnych źródeł energii (OZE) w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 roku
  • wdrożenie energetyki jądrowej do roku 2033
  • ograniczenie emisji CO2 o 30 proc. do 2030 r. w stosunku do 1990 r.

W jaki sposób osiągnąć te cele? Na ten temat dyskutowali na Forum Ekonomicznym w Karpaczu podczas panelu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – wyzwania i szanse” osoby bezpośrednio zaangażowane w proces transformacji energetycznej w Polsce, czyli: minister klimatu Michał Kurtyka, prezes Grupy Lotos Paweł Majewski, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, prezes BP Polska Bogdan Kucharski oraz prezes Columbus Energy SA Dawid Zieliński.

Fot. Jacek Sasin

Minister Michał Kurtyka zaznaczył, że Polityka Energetyczna Polski oparta jest na trzech filarach. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Sprawiedliwa transformacja to m.in. środki na nowe miejsca pracy i nowy, zeroemisyjny system elektro-energetyczny, który w ciągu najbliższych 20 lat będziemy chcieli w Polsce zbudować. A warto sobie uświadomić, że jest to wyzwanie bez precedensu. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego – od centralnie sterowanego do oddolnego. Oddolna demokratyzacja energetyki możliwa jest dzięki redukcji kosztów związanych z technologią odnawialnych źródeł energii. Wreszcie trzeci filar to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza, jakim oddychamy – zaznaczył minister klimatu.

– Fakt, że mamy do czynienia z transformacją energetyczną, to nie tylko wymóg związany z Europejskim Zielonym Ładem, czy Polityką Energetyczną Polski. Wydaje mi się, że to również, a może przede wszystkim, efekt dążenia polskich konsumentów, czyli naszych detalicznych klientów, do dbania o środowisko naturalne. Radykalnie zmieniła się świadomość Polaków pod tym względem – przyznał prezes Grupy Lotos Paweł Majewski.

Według prezesa Majewskiego nowa strategia gospodarcza to duża szansa na to, by polska gospodarka wkroczyła na tory nowoczesności i innowacyjności.Przy okazji dyskusji na temat redukcji emisji CO2 nie można zapomnieć o emisjach z transportu. W dużym stopniu dotyka to naszej branży. Dlatego żeby sprostać wymogom transformacji energetycznej, musimy już teraz intensywnie pracować nad rozwojem paliw alternatywnych. W Grupie Lotos prowadzimy takie prace badawczo-rozwojowe. To projekty pilotażowe zmierzające do tego, by skomercjalizować w najbliższym czasie paliwa alternatywne, począwszy od gazu ziemnego, a skończywszy na wodorze, czyli na paliwie przyszłości – tłumaczył prezes Grupy Lotos.

Fot. Jacek Sasin

– To dla Polski wielka szansa – w podobnie tonie wypowiadał się prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. – Chcemy bardzo mocno brać udział w tym procesie, dlatego dokonujemy aktualizacji strategii spółki. Nowym jej elementem będzie program wodorowy. W ciągu najbliższych czterech lat na prace badawcze związane z tym programem przeznaczymy co najmniej 31 mln zł. W tym czasie chcemy uruchomić pierwszą stację tankowania pojazdów wodorem w Warszawie, pierwszą prototypową instalację do produkcji zielonego wodoru z OZE w naszym oddziale w Odolanowie. Chcemy także uruchomić prototypową instalację gazową, która pracowałaby w oparciu o wyprodukowany przez nas wodór i umożliwiała przetestowanie możliwości mieszania wodoru z gazem ziemnym. Chcemy także zarabiać na sprzedaży wodoru i usług z nim związanych – dodał prezes Kwieciński.

Wszyscy prelegenci byli zgodni co do tego, że transformacja energetyczna powinna dać ogromny impuls prorozwojowy Polsce. Ministerstwo Klimatu szacuje, że dzięki niej powstanie w Polsce co najmniej 300 tys. nowych miejsc pracy.

A co jest dziś największym wyzwaniem, jeśli chodzi o transformację energetyczną Polski? – To, by dzięki połączeniu wszystkich sił w odpowiedni sposób spożytkować środki na tę transformację. Za tym hasłem idą ogromne fundusze pieniężne z Unii Europejskiej. Fundusze na inwestycje, które mają sprawić, by do 2050 roku polska gospodarka była gospodarką zeroemisyjną. Chodzi o to, by w ramach prac badawczo-rozwojowych nie dublować się, nie konkurować ze sobą, tylko połączyć siły i uzyskać efekt synergii. Temu między innymi służy projekt połączenia Orlenu z Lotosem, Energą i PGNiG. Możliwości synergii tak dużego podmiotu będą ogromne – dodał prezes Grupy Lotos Paweł Majewski.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA