fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiTSUE: stawka VAT nie może determinować wyboru konsumenta

TSUE: stawka VAT nie może determinować wyboru konsumenta

Państwo członkowskie może określić dwie stawki obniżone dla danego produktu. Jednak musi być tu zachowana zasada neutralności VAT, a stawka nie może wpływać na decyzje konsumentów – uważa TSUE.

Sprawa, którą zajmował się Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) dotyczyła polskiego ustawodawstwa i podatniczki, która prowadzi sieć kawiarni i będzie sprzedawać gorącą czekoladę. Poprosiła skarbówkę o potwierdzenie, jaką stawkę VAT powinna zastosować do takiego napoju i w odpowiedzi otrzymała informację, że 8-proc. Nie zgodziła się z tym, gdyż tego typu napoje gotowe, tj. do kupienia w sklepie objęte są stawką w wysokości 5 proc. Zdaniem podatnika takie rozróżnienie jest niezrozumiałe. Sprawa w trybie odwoławczym trafiła do sądu administracyjnego, który zapytał o zdanie TSUE. Ten wydał rozstrzygnięcie 5 października br.

Ważne: Dostawy towarów lub świadczenie usług mogą podlegać dwóm różnym obniżonym stawkom VAT, o ile przestrzegana jest zasada neutralności podatkowej.

Z orzeczenia TSUE wynika, że to państwa członkowskie określają katalog produktów objętych preferencyjnymi (obniżonymi) stawkami VAT. Musi to następować zgodnie z dyrektywą VAT i zasadą neutralności w tym podatku. Według TSUE z dyrektywy VAT nie wynika zakaz obejmowania różnymi stawkami VAT produktów z tej samej kategorii. Co oznacza, że samo objęcie napoju czekoladowego stawkami 5 i 8-proc. nie narusza prawa UE. Ale do sprawy trzeba podejść bardziej kompleksowo i to sąd krajowy będzie musiał rozstrzygnąć, czy w tej sprawie nie doszło do naruszenia zasady neutralności VAT. Zgodnie bowiem z tą regułą nie można odmiennie na gruncie VAT traktować podobnych towarów lub usług, które są konkurencyjne wobec siebie.

Według TSUE „Dyrektywa VAT nie zabrania uregulowaniu krajowemu, które przewiduje, że środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika i zaspokajające tę samą potrzebę przeciętnego konsumenta podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom podatku od wartości dodanej (VAT), w zależności od tego, czy są one sprzedawane detalicznie w sklepie, czy też są przygotowywane i podawane klientowi na gorąco na jego zamówienie w celu natychmiastowego spożycia. Jest to zatem możliwe, pod warunkiem że te środki spożywcze nie wykazują analogicznych właściwości pomimo wspólnego głównego składnika lub że różnice między tymi środkami, w tym dotyczące usług wspomagających, jakie towarzyszą ich dostawom, w istotny sposób wpływają na decyzję przeciętnego konsumenta o zakupie jednego lub drugiego z tych środków”.

Jak podkreślił TSUE kluczowe w tym aspekcie będzie uwzględnienie punktu widzenia konsumenta. O podobieństwie w towarach i usługach będzie można mówić wówczas, gdy wykazują one analogiczne właściwości i zaspokajają te same jego potrzeby. Nie może być bowiem tak, że konsument ma gotowy napój czekoladowy do kupienia w sklepie i możliwość kupienia go w kawiarni i decyzję o zakupie jednego lub drugiego podejmuje tylko na podstawie stawki VAT, bo przy niższym podatku zapewne cena produktu będzie niższa. Te aspekty będą musiały być dokładnie zbadane przez sąd krajowy i to on zdecyduje, czy w tym przypadku doszło do naruszenia zasady neutralności.

(TSUE, sprawa o sygnaturze akt C-146/22)
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA