Lider PO Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej wezwał rząd PiS do obniżenia podatku VAT na prąd, gaz i paliwa płynne do zera.

Polityk zauważył, że obecnie inflacja w Polsce jest najwyższa w XXI w. i wróciła ona do poziomu sprzed wejścia do Unii Europejskiej.
– To zmarnowanie wysiłku ludzi, którzy zarabiają, pracują i nagle któregoś dnia okazuje się, że to wszystko jak krew w piach. Im naprawdę wszystko leci z rąk, oni przez tę niekompetencję pozwolili rozwalić jedną z najbardziej kwitnących gospodarek, nie tylko w Europie – powiedział Tusk w odniesieniu do rządów PiS. – Nie rozumiem, dlaczego Kaczyński osobiście zabronił inicjatywy, którą podjęli np. Czesi, a mianowicie umowy z Komisją Europejską o obniżeniu VAT na prąd, gaz czy paliwa płynne – dodał.

Zdaniem Tuska w Brukseli istnieje „klimat” na obniżkę VAT do zera, a gdyby skorzystać z takiego rozwiązania, to nie tylko paliwo kosztowałoby poniżej 5 zł za litr, ale też każda rodzina w Polsce zaoszczędziłaby od kilkuset do tysiąca złotych rocznie.

Zobacz także:
Konfederacja prezentuje „Tanie paliwo” oraz Konfederacja i Koalicja Polska chcą obniżki cen energii

Poprzedni artykułWyjątkowi laureaci Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego
Następny artykułSejm przeciw wydłużeniu vacatio legis pakietu podatkowego z Polskiego Ładu