fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajTusk nie zamierza bronić polskich interesów w Brukseli

Tusk nie zamierza bronić polskich interesów w Brukseli

Rząd premiera Donalda Tuska zamierza wycofać pozwy złożone w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez rząd PiS przeciwko unijnym regulacjom dotyczącym polityki klimatycznej.

Można się było tego spodziewać, że skrajnie prounijny rząd Donalda Tuska nawet nie będzie stwarzał pozorów obrony polskich interesów w Unii Europejskiej.

Zmiana polityki

Lewicowy rząd Donalda Tuska zmienia o 180 stopni polską polityką wobec Brukseli. Jak podaje RMF FM, według anonimowych źródeł, na które powołuje się Reuters, nowe polskie władze zamierzają formalnie wycofać skargi przeciwko szkodliwym regulacjom klimatycznym Komisji Europejskiej. Chodzi o takie kwestie, jak m.in. o zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r., limity określające zakres redukcji emisji CO2, zmiany na unijnym tzw. rynku emisji dwutlenku węgla czy regulacje dotyczące ochrony lasów.

Polskich postępowań przed TSUE jest około 30. Konsultacje w ministerstwach w tych kwestiach trwają.

Wycofano pisma procesowe

Natomiast jak poinformowała na portalu X Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, nowy lewicowy rząd zmienił swoje stanowiska w sprawie LGBT i praworządności, wycofując już pisma procesowe z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, złożone wcześniej przez rząd PIS.

Co więcej, rząd Tuska postraszył już planami zmian niektórych krajowych polityk klimatycznych, zmierzając do szybszego zastąpienia węgla energią odnawialną, co nie jest możliwe do zrealizowania z technologicznego punktu widzenia. Może to oznaczać powszechne braki energii elektrycznej w Polsce, o czym pisałem w tekście Wiatraki nigdy nie zastąpią węgla.

Źródło: www.rmf24.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA