fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumUdziału węgla w produkcji ciepła zmniejszy się o 20 proc.

Udziału węgla w produkcji ciepła zmniejszy się o 20 proc.

Prognozujemy, że w sektorze elektrociepłowni do 2030 roku udział węgla w produkcji ciepła zmniejszy się o ok. 20 proc., czyli spadnie znacznie poniżej 60 proc., a elektrociepłownie będą spalały rocznie o 2-3 mln ton węgla mniej niż obecnie. Węgiel zastąpią mniej uciążliwe dla środowiska paliwa niskoemisyjne i będzie to głównie gaz ziemny. Drugim z paliw, z którego ciepłownictwo będzie korzystać w większym zakresie niż obecnie będzie biomasa. Przewidujemy także że wzrośnie udział odpadów w spalarniach pracujących w trybie kogeneracyjnym – mówi w wywiadzie dla portalu wnp.pl Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, prezes PGE Energia Ciepła.

Najważniejsze tezy:

"Od dawna postulowaliśmy jako branża, żeby system wsparcia kogeneracji zmienić na proinwestycyjny, wspierający przedsiębiorstwa które inwestują w modernizację jednostek lub budowę nowych. To się dzieje"

"Chcemy, żeby system taryfowania ciepła był bardziej elastyczny tj. szybciej reagował na zmiany w otoczeniu rynkowym, ale nie tylko o to nam chodzi. Proponujemy też szereg zmian proklienckich i prosprzedażowych"

"Realnie rzecz biorąc lokalne ciepłownie mają 3-4 lata na dostosowanie się do zaostrzonych norm emisji pyłów, SO2 i NOx. Jeśli samorządy za rok-półtora będą się zwracać do nas, żebyśmy przejmowali i modernizowali ich ciepłownie, to nie będziemy już tym zainteresowani"

Caly wywiad na portalu wnp.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA