fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUE chce cenzurować internet

UE chce cenzurować internet

Projekt unijnego rozporządzenia o „przejrzystości i targetowania reklamy politycznej” wprowadza cenzurę w internecie, ogranicza wolność słowa i może się stać instrumentem eliminowania niepożądanej konkurencji politycznej.

– To jest wojna ponad naszymi głowami pomiędzy eurokratami a wielkimi gigantami cyfrowymi z Ameryki o to, kto będzie układał debatę polityczną i rządy – ocenił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Proponowanym rozwiązaniom sprzeciwiają się politycy Konfederacji. Zdaniem Bosaka celem „brukselskich eurokratów” jest m.in. to, aby „zaewidencjonować wszystkich, którzy mają wpływ na wynik wyborów, a następnie na nich prowadzić operację”.

Według posła Stanisława Tyszki, rozporządzenie to jest kolejnym przykładem tego, że „wielki brat z Brukseli coraz bardziej ingeruje w nasze życie za pomocą i przy współpracy Mateusza Morawieckiego, który najgłupsze nawet pomysły brukselskich urzędników klepie bez pomyślunku”. Prawnik przypomniał w tym kontekście decyzje, które „uderzają nas po kieszeniach”, w tym zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 r., czy „obowiązkowe „absurdalne remonty klimatyczne naszych mieszkań”.

Dr Tyszka przyznał, że czytając projekt najnowszego rozporządzenia „o przejrzystości i targetowaniu reklamy politycznej”, które jego zdaniem ma być przyjęte przed wyborami do PE w 2024 r., miał wrażenie, jakby czytał „Rok 1984” George’a Orwella „z policją myśli i tropieniem myślozbrodni. Uzasadniając swój pogląd, prawnik zauważył, iż zawarta w rozporządzeniu definicja reklamy politycznej jest bardzo szeroka, gdyż obejmuje – jak zacytował – „rozpowszechnienie przekazu, który może mieć wpływ na wynik wyborów, referendów, procesu ustawodawczego czy regulacyjnego”. W jego ocenie, rozporządzenie to dałoby „instrumenty cenzorom do cenzurowania absolutnie wszystkich wypowiedzi – wypowiedzi NGO-sów, czyli organizacji pozarządowych, grup sąsiedzkich, każdego obywatela, który będzie zabierał głos w sprawach publicznych, takich, które będą mogły mieć wpływ na wynik wyborów, referendów, proces ustawodawczy, czy regulacyjny”.

Poseł zwrócił przy tym uwagę, iż po wprowadzeniu unijnego rozporządzenia „ruchy obywatelskie, ruchy oddolne, mniejsze ugrupowania, ruchy społeczne będą miały bardzo ograniczoną możliwość dotarcia ze swoim przekazem do ludzi”.

Rozporządzenie jest już po pierwszym czytaniu w Parlamencie Europejskim i kończą się prace nad nim w Komisji Europejskiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA