fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatUE chce cenzurować internet

UE chce cenzurować internet

Projekt unijnego rozporządzenia o „przejrzystości i targetowania reklamy politycznej” wprowadza cenzurę w internecie, ogranicza wolność słowa i może się stać instrumentem eliminowania niepożądanej konkurencji politycznej.

– To jest wojna ponad naszymi głowami pomiędzy eurokratami a wielkimi gigantami cyfrowymi z Ameryki o to, kto będzie układał debatę polityczną i rządy – ocenił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Proponowanym rozwiązaniom sprzeciwiają się politycy Konfederacji. Zdaniem Bosaka celem „brukselskich eurokratów” jest m.in. to, aby „zaewidencjonować wszystkich, którzy mają wpływ na wynik wyborów, a następnie na nich prowadzić operację”.

Według posła Stanisława Tyszki, rozporządzenie to jest kolejnym przykładem tego, że „wielki brat z Brukseli coraz bardziej ingeruje w nasze życie za pomocą i przy współpracy Mateusza Morawieckiego, który najgłupsze nawet pomysły brukselskich urzędników klepie bez pomyślunku”. Prawnik przypomniał w tym kontekście decyzje, które „uderzają nas po kieszeniach”, w tym zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 r., czy „obowiązkowe „absurdalne remonty klimatyczne naszych mieszkań”.

Dr Tyszka przyznał, że czytając projekt najnowszego rozporządzenia „o przejrzystości i targetowaniu reklamy politycznej”, które jego zdaniem ma być przyjęte przed wyborami do PE w 2024 r., miał wrażenie, jakby czytał „Rok 1984” George’a Orwella „z policją myśli i tropieniem myślozbrodni. Uzasadniając swój pogląd, prawnik zauważył, iż zawarta w rozporządzeniu definicja reklamy politycznej jest bardzo szeroka, gdyż obejmuje – jak zacytował – „rozpowszechnienie przekazu, który może mieć wpływ na wynik wyborów, referendów, procesu ustawodawczego czy regulacyjnego”. W jego ocenie, rozporządzenie to dałoby „instrumenty cenzorom do cenzurowania absolutnie wszystkich wypowiedzi – wypowiedzi NGO-sów, czyli organizacji pozarządowych, grup sąsiedzkich, każdego obywatela, który będzie zabierał głos w sprawach publicznych, takich, które będą mogły mieć wpływ na wynik wyborów, referendów, proces ustawodawczy, czy regulacyjny”.

Poseł zwrócił przy tym uwagę, iż po wprowadzeniu unijnego rozporządzenia „ruchy obywatelskie, ruchy oddolne, mniejsze ugrupowania, ruchy społeczne będą miały bardzo ograniczoną możliwość dotarcia ze swoim przekazem do ludzi”.

Rozporządzenie jest już po pierwszym czytaniu w Parlamencie Europejskim i kończą się prace nad nim w Komisji Europejskiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA