fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaTransportUkraińcy zdominowali rynek przewozowy

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, wicemarszałka Sejmu z Konfederacji, sytuacja ta ma swoje korzenie w ekspansji ukraińskiej branży przewozowej na polski rynek. Decyzje nieodpowiedzialne politycznie, takie jak zniesienie systemu pozwoleń na przewozy, doprowadziły do niekontrolowanego wzrostu przewozów wykonywanych przez ukraińskich przewoźników, co wpłynęło negatywnie na polską branżę przewozową.

Dominacja Ukraińców

Łukasz Białas, przedsiębiorca branży przewozowej, podkreślił kluczowy postulat protestujących: przywrócenie zezwoleń regulujących rynek między Polską a Ukrainą na zasadach obowiązujących przed konfliktem zbrojnym. Obecnie udział Polski w przewozach spadł do zaledwie 5 proc., podczas gdy ukraińscy przewoźnicy wykonują 95 proc. przewozów.

Rafał Mekler, lider Strajku Przewoźników, zwrócił uwagę na niesprawiedliwości związane z blokadą graniczną. Otóż system „E-kolejki” wprowadzony przez Ukrainę faworyzuje przewoźników ukraińskich kosztem polskich. Ponadto Mekler zaznaczył, że protestujący nie są wrogo nastawieni do Ukrainy, a ich celem jest przywrócenie równowagi ekonomicznej między obiema stronami.

Interes narodowy

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, uczestnicy konferencji wyraźnie podkreślili, że ich celem nie jest konfrontacja, lecz ochrona polskiego interesu narodowego. Oceniając straty w ujęciu rocznym, zaznaczyli, że obecnie jest to trudne do oszacowania, ale zwrócili uwagę na istotne pogorszenie sytuacji. Konfederacja oczekuje, że polski rząd podejmie działania na rzecz przywrócenia równowagi w branży przewozowej, co wymagać będzie reintrodukcji systemu zezwoleń na przewozy.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA