fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaTransportUwzględniono tylko niemiecki postulat

Uwzględniono tylko niemiecki postulat

Unia Europejska wprowadziła zakaz samochodów spalinowych od 2035 r., jednak dopuszczając korzystanie z paliw syntetycznych, czego domagali się Niemcy.

– UE w obecnym kształcie po raz kolejny okazuje się narzędziem do realizacji interesów europejskich hegemonów, kosztem interesów pozostałych państw członkowskich, takich jak Polska; tylko Konfederacja występuje w interesie normalnego Polaka przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych w Unii Europejskiej – komentują posłowie Konfederacji.

Poseł Konrad Berkowicz przypomniał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że premier Mateusz Morawiecki mógł „powstrzymać to szaleństwo” i swoim jednym głosem zawetować plany zakładające całkowity zakaz sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi od 2035 r., jednak tego nie zrobił. Zwrócił uwagę, że uwzględniono jedynie niemiecki postulat ograniczający się do możliwości zwolnienia od tego zakazu pojazdów wykorzystujących neutralne dla klimatu paliwa syntetyczne, jak e-metanol, czy wodór oraz być może biopaliwa.

Ponieważ wszystkie inne postulaty „zignorowano”, poseł Berkowicz ocenił, iż jest to „kolejny przykład na to, że takie coś, jak współpraca i solidarność w ramach UE to fikcja”.

– Tak naprawdę UE po raz kolejny okazuje się w obecnym kształcie narzędziem do realizacji interesów europejskich hegemonów, a w tym przypadku – jak na ogół to bywa – Niemiec, kosztem interesów pozostałych państw członkowskich, takich jak Polska – powiedział poseł Berkowicz. – Konfederacja sprzeciwia się dyktatowi Brukseli. Sprzeciwia się temu, żeby UE mówiła Polsce, jakie to samochody mogą jeździć, sprzeciwia się ignorowaniu Polaków, naruszaniu ich interesu i i sprzeciwia się uległości rządu wobec UE – dodał.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA