fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiWartość remanentu bez składki zdrowotnej

Wartość remanentu bez składki zdrowotnej

Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich – wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych, która zawiera zmiany także w przepisach o ubezpieczeniu zdrowotnym.

9 lutego 2022 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2022 r. pod poz. 807, który opublikowano 12 kwietnia 2022 r.

Chociaż mogłoby się wydawać, że ustawa ta zupełnie nie dotyczy podatników, w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Nowelizacja ta modyfikuje bowiem m.in. zasady ustalania dochodu będącego podstawą do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, który po zmianie przepisów będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych. Dzięki temu firmy, które kupiły towary jeszcze w 2021 r., a sprzedadzą je np. dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej. Mówi o tym art. 36 nowelizacji, który zaczął obowiązywać od 12 kwietnia 2022 r. Przewiduje on, że nowe zasady stosowane będą przy ustalaniu w 2022 r. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. A zatem ma zastosowanie nie od kwietnia, tylko do składek płaconych według nowych zasad w całym roku 2022.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dochód powiększa się lub pomniejsza o różnicę powstałą w wyniku porównania remanentu końcowego z początkowym. Jeżeli różnica między remanentem końcowym a początkowym jest dodatnia, wówczas dochód powiększa się o tę różnicę, a w przypadku, gdy różnica jest ujemna – dochód pomniejsza się.

Po wejściu z życie 1 stycznia 2022 r. przepisów tzw. Polskiego Ładu wprowadzona została zasada, że składka zdrowotna liczona jest od dochodu, który nie uwzględniał jednak różnic remanentowych, co powodowało, że składka miała być naliczana od wartości całego remanentu, a nie tylko od różnicy remanentowej. Skutek był taki, że składka zdrowotna musiała być zapłacona nie tylko od rzeczywistych dochodów, ale także od wartości zapasów, jakie podatnik wykazał w remanencie końcowym.

Skutki uwzględniania różnic remanentowych w liczeniu podstawy składki zdrowotnej

Przykład Askładka bez uwzględniania różnic remanentowych

Na koniec 2021 r. przedsiębiorcy opodatkowanemu liniowym PIT został towar za 4 mln zł, który wykazał w obowiązkowym remanencie końcowym. Przedsiębiorca sprzedał go następnie w marcu za 4,4 mln zł. W takiej sytuacji:
– zapłacony PIT = 400 tys. zł x 0,19 = 76 tys. zł
– zapłacona składka zdrowotna = 4,4 mln zł x 0,049 = 215,6 tys. zł

Przykład Bskładka z uwzględnieniem różnic remanentowych

Na koniec 2021 r. przedsiębiorcy opodatkowanemu liniowym PIT został towar za 4 mln zł, który wykazał w obowiązkowym remanencie końcowym. Przedsiębiorca sprzedał go następnie w marcu za 4,4 mln zł. W takiej sytuacji:
– zapłacony PIT = 400 tys. zł x 0,19 = 76 tys. zł
– zapłacona składka zdrowotna = 400 tys. zł (4,4 mln zł – 4 mln zł) x 0,049 = 19,6 tys. zł

Zysk podatnika wynikający ze zmiany sposobu liczenia składki zdrowotnej (uwzględnienia różnicy remanentów) wynosi zatem 196 tys. zł. O tyle niższą składkę zdrowotną przedsiębiorca zapłaci w stosunku do tego, co musiałby płacić zgodnie z pierwotnymi zapisami Polskiego Ładu.

Na zakończenie warto jeszcze zauważyć, że znowelizowane przepisy doprecyzowują również dwie inne ważne kwestie.
Po pierwsze – przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów (przychodów wolnych od opodatkowania). Od zasady tej istnieją jednak wyjątki dotyczące m.in. dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i tzw. ulgą rodzin 4+. Zasady te będą miały zastosowanie nie tylko do podatników PIT, ale również przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Po drugie – nowelizacja wprowadza zasadę, że dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podróże prezesa są kosztem spółki

Wydatki na podróże służbowe prezesa zarządu, w tym koszty przemieszczania się między miejscem pracy w Polsce a miejscem zamieszkania za granicą, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych spółki – wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Krajową Informację Podatkową w sierpniu br.
3 MIN CZYTANIA

Można już przeprowadzać inwentaryzację

W ramach przygotowania do sporządzenia sprawozdania za rok 2023, jednostki, których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, już od 1 października mogą przeprowadzać inwentaryzację niektórych składników majątkowych.
3 MIN CZYTANIA

Trudno będzie zwolnić pracownika przed końcem sporu

Od końca września weszły zamiany, które zobowiązują do dalszego zatrudnienia pracownika w trakcie trwania sporu z pracodawcą. Nowe regulacje wprowadzano przy okazji nowelizacji dotyczącej emerytur pomostowych, stąd nie wszyscy pracodawcy mogli się o nich w łatwy sposób dowiedzieć.
3 MIN CZYTANIA