fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaForum innowacjiWiedza i pieniądze dla innowacyjnych startupów

Wiedza i pieniądze dla innowacyjnych startupów

Ponad 140 innowacyjnych pomysłów w obszarze elektromobilności zgłoszonych przez mikro i małych przedsiębiorców – to jeden z wymiernych efektów zrealizowanego programu pilotażowego Elektro ScaleUp pod patronatem PARP. Każda z aż 25 firm zakwalifikowanych do konkursu otrzymała nawet do 550 tys. zł dofinansowania, w tym do 500 tys. zł na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia i do 50 tys. zł na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Młodzi przedsiębiorcy wzięli także udział w spotkaniach mentoringowych.

Z tego grona już 20 młodych polskich firm, działających w sektorze elektromobilności, może pochwalić się rynkowymi wdrożeniami. Co równie cenne, program Elektro ScaleUp umożliwił dopiero startującym na rynku firmom współpracę z największymi krajowymi przedsiębiorstwami i poznanie ich nabywanego przez wiele lat know-how. Dobrze pojęte partnerstwo publiczno-prywatne polega bowiem także na tym, że tak duże koncerny jak PKN Orlen, TAURON Polska Energia, PGE Nowa Energia, ale też i Poczta Polska, poświęcają dodatkowy czas swoich pracowników dzieląc się doświadczeniem i praktycznymi radami ze zdecydowanie mniejszymi firmami – dopiero raczkującymi na rynku. Nie należy przy tym pominąć aktywnego udziału w tej inicjatywie całkowicie prywatnych koncernów, takich jak Synerise, Carrefour Polska czy Simens.

Konkretne wsparcie finansowe

Program Elektro ScaleUp jest realizowany przede wszystkim za pieniądze unijne – z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. Dodatkowo partnerzy programu, przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, przekazały na jego rozwój w sumie ponad cztery mln złotych.

Młode mikro i małe firmy mogły uzyskać maksymalnie do 550 tys. zł dofinansowania, w tym do 500 tys. zł każda z nich na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia oraz do 50 tys. zł na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Startupy nie musiały przy tym wnosić wkładu własnego – w konkursie przewidziano dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Pieniądze unijne i donatorów służą startupom do sfinansowania rozwoju technologii i przygotowanie do jej wdrożenia. Wsparcie finansowe umożliwiło dostęp do infrastruktury badawczej oraz do ekspertów z sektora e-mobility, a także do wysokiej klasy specjalistów międzynarodowych. Oprócz tego, środki przeznaczono na usługi mentorskie, doradcze i szkolenia oraz działania networkingowe łączące startupy z potencjalnymi odbiorcami technologii i produktów.

Cenny mentoring

Przedsiębiorcy biorący udział w programie mieli możliwość przedstawienia swojego projektu przed techBrainers R&D Club – społecznością liderów B+R, zrzeszającą ponad 170 dyrektorów i managerów działań badawczo-rozwojowych najbardziej innowacyjnych polskich firm. Udział w programie Elektro ScaleUp faktycznie ułatwia młodym, kreatywnym i dynamicznym firmom pozyskanie dodatkowych inwestorów spośród renomowanych funduszy VC: Boosters VC, Prometeia, Leonarto.

– Zdobycie, dzięki programowi, często pierwszego zlecenia, to niesamowity impuls do rozwoju dla startupów, które chcą podbijać rynek – mówi Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Po napłynięciu 140 zgłoszeń od firm operator inicjatywy, firma techBrainers, nawiązała ścisłą współpracę ze 25 startupami. Z 30 realizowanych pilotażowych projektów aż 20 już weszło na rynek, a na tym nie koniec.

Niezmiernie ważny jest dalszy rozwój innowacyjnych technologii i stawianie na odnawialne źródła energii – podsumowuje z satysfakcją efekty programu Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.

Czekamy zatem na kolejne, równie udane odsłony konkursu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA