fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumWiększa akcyza na alkohol uderzy w małe, rodzinne browary i całe otoczenie...

Większa akcyza na alkohol uderzy w małe, rodzinne browary i całe otoczenie MŚP

Branża piwowarska jest niezwykle wrażliwa na wszelkie zmiany otoczenia prawno-podatkowego. Na szczęście w ostatnich latach polityka państwa wobec browarników była przewidywalna i stabilna, dzięki czemu sektor i całe jego otoczenie może się bez przeszkód rozwijać. Z pożytkiem dla branży, budżetu państwa i milionów piwoszy. Liczymy na to, że podobnie będzie w kolejnych latach – mówił całkiem niedawno w rozmowie z nami Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”. 

Jak się okazuje, rację mają ci, którzy powtarzają "Nie chwal dnia przed zachodem słońca". Rząd, który najwyraźniej już zaczął pilne poszukiwanie pieniędzy, sięga do "najłatwiejszej" działki, czyli branż tytoniowej i alkoholowej, co oczywiście najprościej uzasadnić "walką z pijaństwem i nałogiem alkoholowym". W czwartek wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe o 10 proc. 

Branża piwowarska jest zaskoczona planowaną podwyżką akcyzy od piwa o 10 proc. "w wysokości ponad trzykrotnie wyższej niż pierwotnie projektowano". Podwyżka ta spowoduje wzrost cen piwa, spadek sprzedaży, niższe od zakładanych wpływy budżetowe oraz ryzyko utraty miejsc pracy związanych z produkcją i sprzedażą piwa w Polsce – ocenia Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

– Patrząc na branżę piwną, trzeba dostrzegać nie tylko browary, ale i pozostałe sektory z tą branżą współpracujące, jak sektor rolno-spożywczy, gastronomia, handel, czy logistyka. Im mniejszy browar, tym bliżej pracuje z rynkiem regionalnym. Z 300 browarów, jakie istnieją w Polsce, 200 to są te najmniejsze, położone w niewielkich miejscowościach. Często taki browar to największy albo jeden z największych pracodawców w regionie. Daje on zatrudnienie nie tylko w samym browarze, ale i w całym jego otoczeniu. Przykład takiej współpracy z małymi lokalnymi firmami, czy drobnymi przedsiębiorcami to najbardziej zdrowa w gospodarce symbioza – opowiada nam Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.  

To w te mikro i małe firmy uderzy wzrost akcyzy, o czym absolutnie nie można zapomnieć. Tak samo jak w to, że rząd tą decyzją strzelić może również sobie w stopę. Skutkiem podniesienia akcyzy i związane z tym zmniejszenie wolumenu sprzedaży będzie "niemożliwe zrealizowanie dochodów budżetu państwa na założonym poziomie". – Polski przemysł piwowarski jest ważną częścią gospodarki narodowej. Całkowita wartość dodana, jaką generuje, wynosi 19,4 mld zł. Nasza branża dostarcza do budżetu łącznie ponad 11 mld zł – tłumaczy Bartłomiej Morzycki.

Warto pamiętać, że 90 proc. surowców potrzebnych do warzenia piwa pochodzi od lokalnych dostawców. Poza tym polskie browary nie ograniczają się do działania na rodzimym rynku – nasze piwo jest znane i cenione na całym świecie, a polskie firmy eksportują złoty trunek do kilkudziesięciu krajów. Ten eksport jest pięciokrotnie większy od importu, a butelki z piwem są jednym z najczęściej wysyłanych w świat produktów z kodem 590. W 2018 r. eksport polskiego piwa wyniósł 3,71 mln hl (za kwotę 600 mln zł). W tym samym czasie importowaliśmy jedynie 0,75 mln hl.

Cała branża piwowarska apeluje do rządu o uszanowanie "przyjętych uprzednio założeń i konsekwentne podtrzymanie założonej i ogłoszonej wielokrotnie podwyżki o 3 proc.".
"Jest nieakceptowalne, że tak ważna zmiana jak stawka podatku akcyzowego jest wprowadzana poprzez zaskoczenie, wbrew publicznie przedstawianym planom i projektom. Wymaga także gruntownego skonsultowania i rzetelnej oceny skutków z udziałem wszystkich zainteresowanych stron w ramach Rady Dialogu Społecznego" – stwierdza Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA