fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumWojewodowie wspierają lokalne firmy

Wojewodowie wspierają lokalne firmy

Na program Global Silesia przeznaczono 25 mln zł, a konkretnie na promocję inwestycyjną województwa śląskiego i na wsparcie firm z regionu na świecie. Odpowiedzialnymi za jego realizację do 2023 r. są samorząd regionu i należący do niego Fundusz Górnośląski. Program Global Silesia będzie realizowany w latach 2020-23.

– W ramach Global Silesia zaplanowano 56 wydarzeń o charakterze biznesowym w kraju i za granicą, a z programu skorzystać ma 236 przedsiębiorców – informuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Krystian Stępień, prezes Funduszu Górnośląskiego (FG) informuje z kolei, że w ramach zakładanego na 3,5 roku przedsięwzięcia przeprowadzono „misje gospodarcze”, m.in. na Bliski Wschód i do Izraela. Mają one pomóc firmom z regionu w nawiązywaniu kontaktów, ale także służyć przyciąganiu do województwa nowych technologii. – 13 misjom gospodarczym będą towarzyszyły działania na rzecz internacjonalizacji firm – deklaruje Stępień.

W ramach programu Global Silesia ma powstać także "akademia internacjonalizacji" dla śląskich przedsiębiorców. Będzie to cykl spotkań edukacyjnych przygotowujących ich do inwestowania za granicą. Prezes FG sygnalizuje też, że w ciągu kilku miesięcy ruszy kolejny program Inter Silesia, zakładający m.in. tworzenie biur gospodarczych w wybranych krajach. W tym projekcie zarezerwowano pieniądze na powstanie zagranicznych „delegatur”, w których mają zostać zatrudnieni tzw. ambasadorzy gospodarczy. Powstaną one w Dubaju, Katarze, Kuwejcie, ale i Armenii, Azerbejdżanie i Afryce.

Aktywnie w Łodzi

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes w województwie łódzkim, otrzymają środki w ramach I i II osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. W ramach Urzędu Marszałkowskiego województwa powstało Centrum Obsługi Przedsiębiorcy obsługujące wnioski o dofinansowanie w trybie konkursu. Pieniądze są przeznaczone na przygotowanie i promocję kompleksowych ofert inwestycyjnych, handlowych lub współpracy, tworzenie nowych i rozwój istniejących systemów informacji gospodarczej oraz na organizację i udział w przedsięwzięciach ukierunkowanych na zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej regionu. 908 tys. zł przeznaczono na projekty z samego obszaru miasta Łodzi i ponad 21 mln zł – dla działań podejmowanych na rzecz firm terenie województwa łódzkiego. Wśród dotychczasowych beneficjentów, w ramach promocji gospodarczej regionu znalazł się m.in. Łowicz, który dzięki prawie 435 tys. zł dotacji wzmocnił pozycję centrum przetwórstwa rolno-spożywczego.

W Wielkopolsce przy udziale BGK

95 mln zł na unijne pożyczki dla dolnośląskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców zostało przeznaczone z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, którym zarządza Urząd Marszałkowski województwa. Rozdysponowaniem pożyczek zajął się Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
– Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie przedsiębiorczości jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Za naszym pośrednictwem do firm i samorządów trafiają znaczące sumy z UE i programów krajowych – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Z pożyczek unijnych, oprócz przedsiębiorców, mogą korzystać również spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz j.s.t.. Mogą one służyć do sfinansowania cieszących się obecnie popularnością inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną czy instalacji OZE. Można też sfinansować zakładanie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne. Pożyczkami zajmują się: Agencja Leasingu i Finansów we Wrocławiu, konsorcjum: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”oraz Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy, a także konsorcja: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej i Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG” a także Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

Z radością witamy aktywność władz wojewódzkich i oczekujemy na więcej, w całej Polsce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA