fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaFelietonWspółpraca nauki z biznesem. Warto!

Współpraca nauki z biznesem. Warto!

Dziś na własne oczy przekonujemy się, że przesąd o szkodliwości łączenia nauki z biznesem był w gruncie rzeczy szkodliwym doktrynerstwem.

Przez wiele lat wydawało się, że te dwa światy są od siebie odseparowane. Uniwersytet kojarzył się z miejscem spokojnego namysłu i analiz. To tam rodziły się idee, które umożliwiają poznawanie rzeczywistości. Był to świat za murami, przez które nie powinna przenikać codzienność dotycząca m.in. przedsiębiorców. Ta bowiem jawiła się jako coś niezwykle praktycznego, gdzie trudno znaleźć miejsce na dogłębne wnikanie w naturę rzeczy. Kierunek działania wyznaczać miało przede wszystkim dążenie do osiągnięcia zysku.

Połączenie nauki z biznesem postrzegano więc jako zagrożenie dla każdej z tych dziedzin. Ten przesąd upadać zaczął kilka dekad temu i dziś na własne oczy przekonujemy się, jakim w istocie był szkodliwym doktrynerstwem.
Z takiego założenia wychodzimy w firmie, którą ponad 25 lat temu założyłem i której cały czas jestem prezesem, czyli w Grupie Inwest. Nasza działalność to branża deweloperska, od pewnego czasu wzbogacona o produkcję prefabrykowanych elementów budowlanych. Kilka lat temu dostrzegliśmy, że rynek ten czeka głęboka zmiana. Tą zmianą jest właśnie budownictwo modułowe, umożliwiające ukończenie inwestycji zgodnie z zasadą: szybciej, taniej, lepiej. Wbrew potocznemu skojarzeniu prefabrykacja to nie wielka płyta, ale nowoczesne, przyjazne dla środowiska i praktyczne elementy konstrukcyjne. Stąd pomysł na własną fabrykę prefabrykatów. Dzięki temu rozwijamy dodatkową – obok deweloperskiej – gałąź naszego biznesu, komplementarną wobec tego, czym zajmowaliśmy się pierwotnie.

Budownictwo modułowe rozwija się przede wszystkim na płaszczyźnie technologicznej. Stąd tak ważne są badania z obszaru inżynierii. Nie wyczerpuje to jednak pola wszystkich możliwych analiz. Interesujące są także zagadnienia związane z finansowaniem i zarządzaniem tego typu inwestycjami. Prefabrykacja to zatem przestrzeń do licznych i ciekawych badań – zarówno dla młodych adeptów nauki, jak i doświadczonych badaczy.

Mając to na uwadze, zainicjowaliśmy współpracę Grupy Inwest z Politechniką Poznańską. Poznań to miasto, w którym intensywnie rozwijamy działalność realizując kolejne inwestycje. A tamtejsza politechnika to znana i ceniona uczelnia. Wspólnie zorganizowaliśmy konkurs poświęcony nowoczesnym technologiom w budownictwie mieszkaniowym. Jego celem jest zachęcenie studentów przygotowujących pracę dyplomową do poświęcenia pracy właśnie tej kwestii. Niebawem jego rozstrzygnięcie.

W tym miejscu warto zaakcentować niezwykłą otwartość, z jaką spotkaliśmy się ze strony Politechniki Poznańskiej. Uzyskaliśmy patronat rektora uczelni, współpracę podjęli z nami również profesorowie i wykładowcy, którzy weszli w skład kapituły konkursu. Dzięki tej kooperacji nawiązała się między nami więź, która procentować może przy okazji kolejnych projektów, które mamy w planach.

Piszę o tym, by podkreślić, że nie trzeba być wielką międzynarodową korporacją, aby podjąć współpracę z czołowymi uczelniami. Zdecydowanie istotniejsza jest dobra wola i pomysł. Warto zachęcać tych, którzy mają jakieś wątpliwości, czy w akademickich murach szukać wsparcia dla podejmowanych wyzwań. Wydaje się, że to nie tylko opcja, ale coraz bardziej konieczność. Działajmy więc razem z nauką dla dobra polskiej gospodarki!

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA