fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaWydobycie polskiego węgla nieopłacalne po 2035 roku?

Wydobycie polskiego węgla nieopłacalne po 2035 roku?

Opłacalność pracy najnowszego bloku na węgiel kamienny zlokalizowanego w Elektrowni Jaworzno skończy się w 2035 r. – wynika z szacunków Tauronu. To sygnał także dla pozostałych koncernów, że spalanie czarnego paliwa po tym terminie stanie się nieopłacalne. Tymczasem ostatnie polskie kopalnie mają zostać zamknięte do 2049 r.

Uzgodniony z górnikami plan likwidacji kopalń przewiduje, że ostatnie zakłady wydobywające węgiel energetyczny zamknięte zostaną w 2049 r. Harmonogram ten nie jest jednak zbieżny z planami koncernów energetycznych, które mają własne szacunki co do tego, jak długo spalanie czarnego paliwa będzie opłacalne – analizuje Business Insider.

Tauron zaprezentował założenia dotyczące czasu pracy swoich bloków energetycznych. Okazuje się, że ostatnie jednostki wytwarzające prąd z węgla kamiennego mają działać „nie dłużej niż do 2035 r.”. Do tego terminu dotrwają tylko dwa bloki Tauronu: jeden w Elektrowni Łagisza i drugi w Elektrowni Jaworzno. Ten ostatni to najnowsza i najnowocześniejsza jednostka tego typu w naszym kraju, uruchomiona pod koniec 2020 r. kosztem ponad 6 mld zł.  Pozostałe bloki wyłączane będą w latach 2025-2028.

W świetle aktualnych uwarunkowań regulacyjno-ekonomicznych dużym wyzwaniem będzie uzyskanie marży na sprzedaży energii elektrycznej po 2035 r. – przyznaje rzeczniczka Tauronu Wytwarzanie.

Finalnie może się okazać, że po 2035 r. zapotrzebowanie na węgiel w Polsce będzie znikome, a w tym czasie wciąż ma działać aż 12 kopalń – ostrzega analityk portalu.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA