fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiZa okres lockdownu podatek od nieruchomości powinien być niższy

Za okres lockdownu podatek od nieruchomości powinien być niższy

W czasie pandemii przedsiębiorcy nie mogli prowadzić działalności gospodarczej, a tym samym nie uzyskiwali przychodów. Skoro nie prowadzili firmy i nie korzystali z nieruchomości w prowadzonym biznesie, nie powinni za ten okres płacić podatku od nieruchomości według najwyższych stawek.

Niestety innego zdania są sądy administracyjne, które regularnie w wydawanych coraz częściej wyrokach wskazują, że skoro podatnik ma nieruchomości wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej to musi płacić od nich podatek według stawek najwyższych, ustalonych dla biznesu w ustawie.

Problem jednak w tym, że takie podejście sądów administracyjnych – WSA (przykładowo orzeczenia o sygn. akt I SA/Ke 406/22, I SA/Po 235/22) i NSA – jest sprzeczne zarówno z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak i z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 39/19). Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem sądów i uważają, że powinno się ono zmienić.

W biznesie najdrożej

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest m.in. od tego, do jakich celów wykorzystywana jest posiadana nieruchomość. Mogą być to np. cele mieszkaniowe, czy prowadzona działalność gospodarcza. Zgodnie z przepisami podatkowymi ustawodawca najwyższe stawki podatku określił właśnie dla przedsiębiorców.

Jednak przy stosowaniu najwyższych stawek trzeba wziąć pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego? Otóż dlatego, że w wyroku tym TK jednoznacznie stwierdził, że najwyższe stawki podatku od nieruchomości stosuje się tylko wtedy, gdy posiadane nieruchomości mogą być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej i są one faktycznie wykorzystywane. Skoro przedsiębiorca faktycznie z nieruchomości nie korzysta, najwyższa stawka nie powinna być tu naliczana.

Gdy zakaz pozbawił dostępu do nieruchomości

Zatem w okresie pandemii – a więc powszechnie wprowadzonych lockdownów, które oznaczały w niektórych momentach pełny zakaz prowadzenia biznesu – przedsiębiorca często nie korzystał faktycznie z nieruchomości, w której prowadził firmę. Skoro nie mógł prowadzić działalności gospodarczej, nie mógł też korzystać z nieruchomości, w której ta działalność była wykonywana. Oczywiste więc jest, że w takim przypadku najwyższa stawka podatku od nieruchomości nie powinna być naliczana. To właśnie potwierdził Trybunał w swoim orzeczeniu.

Opinia eksperta

MICHAŁ NIELEPKOWICZ, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners:
– Sądy administracyjne z uporem w analizowanych sprawach odmawiają przedsiębiorcom prawa do niższej stawki w podatku od nieruchomości za okres pandemii. To absurdalne podejście, które powinno się zmienić. Podatnicy będący właścicielami centrów czy galerii handlowych, wobec których wprowadzono zakazy prowadzenia działalności gospodarczej (dotyczące większości branż, w których działają najemcy w takich centrach handlowych) powinni być w oczywisty sposób uprawnieni do niższych stawek podatku od nieruchomości za okres pandemii. Z prostego powodu: jeżeli na mocy ograniczeń i zakazów wprowadzonych na okres pandemii ich umowy z najemcami ulegały rozwiązaniu albo też ci najemcy przestawali płacić czynsz w okresie pandemii, bo nie mogli prowadzić działalności gospodarczej i w efekcie strona przychodowa podatników, będących właścicielami centrów handlowych uległa drastycznemu pogorszeniu to nie można zamykać oczu i udawać, że strona kosztowa ma pozostać na niezmienionym poziomie. A to oznacza wprost, że koszt w postaci podatku od nieruchomości powinien ulec obniżeniu. Przecież dla każdego jest oczywiste, że wskazani przedsiębiorcy nie mogli prowadzić i nie prowadzili w niezakłócony sposób działalności gospodarczej w okresie pandemii. I ma to uzasadnienie nie tylko w przepisach podatkowych, których treść została przesądzona przez Trybunał Konstytucyjny, ale również w elementarnym poczuciu słuszności i sprawiedliwości społecznej.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA