Ewentualne zamknięcie polsko-białoruskiej granicy oznaczałoby dla Polski straty z eksportu w wysokości nawet 1,6 mld euro – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pexels

„Scenariusz całkowitego zamknięcia polsko-białoruskiej granicy (zarówno przejść drogowych, jak i kolejowych) dla ruchu towarowego oznaczałby dla Polski utracone wpływy z  eksportu na Białoruś w wysokości 1,6 mld EUR (przyjmując dane z 2020 r.) i mniejsze wydatki na import o 1 mld EUR” – wyliczyli eksperci PIE. „Najbardziej dotkliwe byłoby to dla eksporterów tych produktów, których Białoruś jest istotnym odbiorcą, tj. części do taboru kolejowego, jabłek, grzybni żywej (w  okresie styczeń-sierpień 2021 r. na Białoruś trafiło ponad 15  proc. polskiego eksportu tych produktów). Białoruś ma także duże znaczenie w dostawach do Polski niektórych produktów, m.in. różnego rodzaju płyt z  drewna (jej udział przekraczał nierzadko 20 proc.), nawozów potasowych (29 proc.) oraz cementu (21 proc.)” – dodano w raporcie.

Jednocześnie eksperci PIE wskazali, że zamknięcie granicy byłoby bardziej kosztowne dla Białorusi, a nawet sprawiłoby problemy Rosji. Sama Białoruś wyróżnia się 70-proc. udziałem eksportu w PKB, a Unia Europejska w 2020 r. odpowiadała za niemal 20 proc. wymiany handlowej Białorusi. Co również istotne, scenariusz zamknięcia granicy dotknąłby pozostałe państwa UE, dla których Białoruś i Polska są państwami tranzytowymi i odbiłoby się to głównie na imporcie z Chin.

Poprzedni artykułDługi branży motoryzacyjnej odbiją się na kierowcach
Następny artykułNiemcy podzielone w sprawie relacji z Chinami