fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaHistoriaZmarł Konstantyn II – ostatni król Grecji

Zmarł Konstantyn II – ostatni król Grecji

W wieku 82 lat zmarł ostatni król Grecji – Konstantyn II. Wstąpił na tron w 1964 r. podczas burzliwego okresu w historii kraju, którego kulminacją był wojskowy zamach stanu trzy lata później.

Panowanie greckiego króla Konstantyna II było naznaczone niestabilnością polityczną, która zakończyła się wojskowym zamachem stanu 21 kwietnia 1967 r. Kilka miesięcy później, po nieudanej próbie przeciwstawienia się ówczesnej juncie wojskowej, został zmuszony do ucieczki z kraju. Pozbawiono go też obywatelstwa greckiego.

Konstantyn II pozostał na uchodźstwie w Rzymie do czasu zniesienia w Grecji monarchii przez juntę w 1973 r. Po upadku dyktatury (1974 r.) rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Konstantinosa Karamanlisa zarządził referendum, w którym Grecy odrzucili monarchię.

Konstantyn II był ojcem chrzestnym brytyjskiego następcy tronu księcia Williama. Były król i jego rodzina przez lata mieszkali w Londynie, zanim wrócili do Grecji.

Podczas ostatniego publicznego wystąpienia – w centrum Aten, w zeszłym roku – Konstantyn II był widziany na wózku inwalidzkim. Towarzyszyła mu wtedy jego siostra – była królowa Hiszpanii Sofia i inni członkowie rodziny.
Po udarze mózgu i ciężkim zapaleniu płuc stan zdrowia byłego monarchy pogorszył się w ostatnich tygodniach.

Reuter, PAP, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Msza święta w Sali BHP Stoczni Gdańskiej 14 grudnia 1981 roku. Poszukujemy świadków

Poszukujemy uczestników mszy świętej odprawionej w dramatycznych okolicznościach 14 grudnia 1981 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej przez księdza jezuitę Bronisława Srokę.
4 MIN CZYTANIA

„Straceńcy” i Orlęta Lwowskie – 105. rocznica wyzwolenia Lwowa

105 lat temu, po zaciętych walkach z Ukraińcami Polacy wyzwolili Lwów. Symbolem tego zwycięstwa było zatknięcie biało-czerwonej flagi na wieży lwowskiego ratusza. W walkach masowo wzięła udział młodzież zwana Orlętami Lwowskimi. Wśród walczących szaleńczą odwagą wyróżnił się oddział „straceńców”.
5 MIN CZYTANIA

Michael Collins – mściciel z Irlandii

21 listopada 1921 r. Irlandzka Armia Republikańska Michaela Collinsa zlikwidowała sieć najlepszych tajnych agentów angielskich nazywanych „Gangiem z Kairu”. W odwecie Anglicy dokonali masakry irlandzkich kibiców nazwanej krwawą niedzielą. Akcja Collinsa udaremniła aresztowanie przywódców IRA i w późniejszym czasie doprowadziła do ogłoszenia przez Irlandię niepodległości.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA