W wieku 82 lat zmarł ostatni król Grecji – Konstantyn II. Wstąpił na tron w 1964 r. podczas burzliwego okresu w historii kraju, którego kulminacją był wojskowy zamach stanu trzy lata później.

Fot. PAP/Alamy

Panowanie greckiego króla Konstantyna II było naznaczone niestabilnością polityczną, która zakończyła się wojskowym zamachem stanu 21 kwietnia 1967 r. Kilka miesięcy później, po nieudanej próbie przeciwstawienia się ówczesnej juncie wojskowej, został zmuszony do ucieczki z kraju. Pozbawiono go też obywatelstwa greckiego.

Konstantyn II pozostał na uchodźstwie w Rzymie do czasu zniesienia w Grecji monarchii przez juntę w 1973 r. Po upadku dyktatury (1974 r.) rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Konstantinosa Karamanlisa zarządził referendum, w którym Grecy odrzucili monarchię.

Konstantyn II był ojcem chrzestnym brytyjskiego następcy tronu księcia Williama. Były król i jego rodzina przez lata mieszkali w Londynie, zanim wrócili do Grecji.

Podczas ostatniego publicznego wystąpienia – w centrum Aten, w zeszłym roku – Konstantyn II był widziany na wózku inwalidzkim. Towarzyszyła mu wtedy jego siostra – była królowa Hiszpanii Sofia i inni członkowie rodziny.
Po udarze mózgu i ciężkim zapaleniu płuc stan zdrowia byłego monarchy pogorszył się w ostatnich tygodniach.

Reuter, PAP, KR

Poprzedni artykułCzeka nas lawina zwolnień?
Następny artykułSektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki