fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaWideoZmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie a przedsiębiorcy

Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie a przedsiębiorcy

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem oraz prezesem Rady Gospodarczej SWS Piotrem Hofmanem na temat zmian podatkowych związanych z Polskim Ładem.

Niepokojąco wysoka inflacja oraz wprowadzone przez rząd zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, poskutkowały dla przedsiębiorców trudnym początkiem 2022 roku. O ile pierwsza z przyczyn wywołana jest nieprzewidywalnymi czynnikami zewnętrznymi, o tyle na drugą mamy znacznie większy wpływ.

Polski Ład to wiele nowych przepisów, które wprowadzają fundamentalne zmiany w polskim systemie podatkowym. To największa reforma od kilkunastu lat. Podatki zawsze budziły mieszane uczucia, na tym polu bardzo trudno wypracować konsensus na linii obywatel-państwo. Z założenia Polski Ład miał dwa cele: progresję systemu podatkowego oraz promowanie umów o pracę. Opinie specjalistów nie pozostawiają złudzeń, że jest to reforma przeprowadzona za szybko, przez co podatnicy muszą zmierzyć się z szeregiem niedoprecyzowanych, trudnych, a czasami nawet sprzecznych przepisów.

Podczas dyskusji Prezes Rady Gospodarczej SWS przedstawił propozycję mającą na celu stabilizację regulacyjną prawa gospodarczego, zasadę, która funkcjonuje już w wielu państwach Unii Europejskiej. Założeniem zasady on-in, one-out, bo o niej mowa, jest uproszczenie istniejących regulacji prawnych, a także ograniczenie ilości uchwalonego prawa. Zgodnie z nią nowe przepisy powinny być przyjmowane wyłącznie w ostateczności, gdy nie istnieją żadne inne metody zrealizowania określonego celu. Aktualnie w Radzie trwają prace nad projektem ustawy mającej wprowadzić regułę on-in, one-out do polskiego porządku prawnego.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA