fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaForum inwestycji273 mln zł na budowę dróg w Polsce Wschodniej

273 mln zł na budowę dróg w Polsce Wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza kolejną edycję konkursu „Infrastruktura drogowa” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie projektów ujętych w Planie Transportowym dla Programu Polska Wschodnia. Do konkursu będzie można zgłaszać się od 25.10.2021 r. do 17.11.2021 r.

Celem konkursu realizowanego w ramach działania 2.2 POPW jest sfinansowanie projektów infrastrukturalnych na drogach krajowych i wojewódzkich o nośności minimum 11,5 tony na oś, zapewniających ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym z Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T). O dofinansowanie mogą starać się miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, czyli: Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn, Rzeszów wraz z ich obszarami funkcjonalnymi lub obszarami realizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Infrastruktura drogowa w Polsce Wschodniej ma za sobą ogromny progres. Na przestrzeni lat mogliśmy obserwować prawdziwą przemianę, która sprawiła, że krajowe drogi umożliwiają kierowcom sprawne i komfortowe przemieszczanie się. Nadal istnieją jednak miejsca, które wymagają wsparcia m.in. po to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę stanu środowiska – stwierdza Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wsparcie finansowe w ramach konkursu „Infrastruktura drogowa” wynosi do 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Całkowity budżet konkursu to 273 mln zł.

Dofinansowanie można przeznaczyć na projekty:

  • infrastrukturalne na drogach: krajowych i wojewódzkich w obrębie miast wojewódzkich i wojewódzkich w obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich PW lub obszarach realizacji ZIT miasta wojewódzkiego,
  • zapewniające ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym TEN-T,
  • poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • posiadające rozpoczętą procedurę wyłaniania wykonawcy robót budowlanych,
  • zmniejszające zatłoczenie i zwiększające przepustowość infrastruktury drogowej,
  • przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego,
  • komplementarne ze zrealizowanymi dotychczas projektami infrastruktury drogowej,
  • ujęte w kontraktach terytorialnych lub strategiach ZIT.

– Samorządy Polski Wschodniej są otwarte i gotowe na nowe inwestycje. Dotychczas prężnie korzystały z dotacji przeznaczonych na projekty poprawiające stan infrastruktury drogowej. Pokazuje to skala przyznanych środków. We wszystkich zorganizowanych do tej pory edycjach konkursu „Infrastruktura drogowa” podpisano 28 umów na dofinansowanie przekraczające łącznie 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przykłady tych inwestycji są wymienione w „Przewodniku po sukcesach polskich firm” dostępnym w portalu PARP – mówi Maciej Berliński, dyrektor Departamentu Projektów Infrastrukturalnych PARP.

Wnioski można składać od 25.10.2021 r. do 17.11.2021 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.