fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycji273 mln zł na budowę dróg w Polsce Wschodniej

273 mln zł na budowę dróg w Polsce Wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza kolejną edycję konkursu „Infrastruktura drogowa” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie projektów ujętych w Planie Transportowym dla Programu Polska Wschodnia. Do konkursu będzie można zgłaszać się od 25.10.2021 r. do 17.11.2021 r.

Celem konkursu realizowanego w ramach działania 2.2 POPW jest sfinansowanie projektów infrastrukturalnych na drogach krajowych i wojewódzkich o nośności minimum 11,5 tony na oś, zapewniających ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym z Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T). O dofinansowanie mogą starać się miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, czyli: Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn, Rzeszów wraz z ich obszarami funkcjonalnymi lub obszarami realizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Infrastruktura drogowa w Polsce Wschodniej ma za sobą ogromny progres. Na przestrzeni lat mogliśmy obserwować prawdziwą przemianę, która sprawiła, że krajowe drogi umożliwiają kierowcom sprawne i komfortowe przemieszczanie się. Nadal istnieją jednak miejsca, które wymagają wsparcia m.in. po to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę stanu środowiska – stwierdza Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wsparcie finansowe w ramach konkursu „Infrastruktura drogowa” wynosi do 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Całkowity budżet konkursu to 273 mln zł.

Dofinansowanie można przeznaczyć na projekty:

  • infrastrukturalne na drogach: krajowych i wojewódzkich w obrębie miast wojewódzkich i wojewódzkich w obszarach funkcjonalnych miast wojewódzkich PW lub obszarach realizacji ZIT miasta wojewódzkiego,
  • zapewniające ich połączenie z siecią dróg krajowych, w tym TEN-T,
  • poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • posiadające rozpoczętą procedurę wyłaniania wykonawcy robót budowlanych,
  • zmniejszające zatłoczenie i zwiększające przepustowość infrastruktury drogowej,
  • przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego,
  • komplementarne ze zrealizowanymi dotychczas projektami infrastruktury drogowej,
  • ujęte w kontraktach terytorialnych lub strategiach ZIT.

– Samorządy Polski Wschodniej są otwarte i gotowe na nowe inwestycje. Dotychczas prężnie korzystały z dotacji przeznaczonych na projekty poprawiające stan infrastruktury drogowej. Pokazuje to skala przyznanych środków. We wszystkich zorganizowanych do tej pory edycjach konkursu „Infrastruktura drogowa” podpisano 28 umów na dofinansowanie przekraczające łącznie 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przykłady tych inwestycji są wymienione w „Przewodniku po sukcesach polskich firm” dostępnym w portalu PARP – mówi Maciej Berliński, dyrektor Departamentu Projektów Infrastrukturalnych PARP.

Wnioski można składać od 25.10.2021 r. do 17.11.2021 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA