fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetyka726 miliardów na elektroenergetykę

726 miliardów na elektroenergetykę

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" stwierdziła, że do 2040 r. wydatki na same moce wytwórcze w elektroenergetyce wyniosą 726,4 mld zł. To rezultat związany z koniecznością dostosowywania się Polski do unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

W kwocie tej w 86 proc. zawierają się inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w atom, ale także w źródła gazowe.

Z projektu aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w ciągu 17 lat produkcja energii elektrycznej z węgla w Polsce zostanie ograniczona z obecnych 77 proc. do zaledwie 8 proc. Węgiel kamienny miałby udział 7,5 proc., a brunatny 0,8 proc. Gwałtownie za to zwiększy się produkcja energii z tzw. źródeł odnawialnych. W 2040 r. OZE mają pokrywać prawie 51 proc. zapotrzebowania Polski na prąd, a energetyka jądrowa – 23 proc. Z kolei gaz miałby odpowiadać za 15 proc. produkcji energii elektrycznej.

Tymczasem w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt uchwały, która ma spowodować, że dojdzie do ponownej analizy budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Złoczew. Chodzi o to, że aktualnie dostępne pokłady węgla dla elektrowni w Bełchatowie bez Złoczewa wyczerpią się w latach 30. A należy przypomnieć, że elektrownia w Bełchatowie jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski i produkuje ok. 20 proc. energii elektrycznej w kraju.

Budowa odkrywki w Złoczewie stoi w sprzeczności nie tylko z polityką klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej (konieczność kupowania uprawnień do emisji CO2), ale i z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Niektórzy eksperci twierdzą, że są to ruchy pozorowane. Kopalnię w Złoczewie miałaby budować należąca w 100 proc. do państwa Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA