fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieA jeśli znowu powrócą lockdowny?

A jeśli znowu powrócą lockdowny?

Gdyby szybko mutujący oraz odporny na szczepionki wariant koronowirusa HV.1 zaczął przynosić poważniejsze objawy chorobowe, przywódcy polityczni zapewne zareagują tak, jak się tego wcześniej nauczyli. Lockdownami.

Stany Zjednoczone borykają się nie tylko z rozpowszechniającym się na ulicach ich największych miast kryzysem opioidowym, ale wciąż jeszcze ze skutkami lockdownów, które miały miejsce podczas pseudopandemii COVID-19. Okazały się one dla milionów prawdziwą, nieprzemijającą i zbiorową traumą. Najnowsze badanie poziomu stresu wśród Amerykanów wykazało, że w następstwie koronawirusowej psychozy w Stanach Zjednoczonych istnieją „oznaki zbiorowej traumy i to we wszystkich grupach wiekowych”.

Pokutujące następstwa lockdownów

– Pandemia COVID-19 stała się zbiorowym doświadczeniem Amerykanów. Chociaż lockdowny, zwłaszcza te na początku pandemii, mogą wydawać się odległą przeszłością, ich następstwa pozostają wciąż żywe – komentuje badanie Arthur C. Evans Jr., dyrektor generalny Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).

Jak wykazali badacze, pośród dorosłych w wieku od 34 do 44 lat ujawnił się najwyższy wzrost liczby chorób przewlekłych, który wzrósł z 48 proc. w 2019 r. do 58 proc. w roku 2023. W tej samej grupie wiekowej zaznaczył się także wyjątkowo duży wzrost zachorowań na choroby psychiczne. Diagnozowano przede wszystkim zespół lęku uogólnionego oraz depresje – ich odsetek wzrósł (licząc je razem) z 31 proc. w 2019 r. do 45 proc. w 2023 r. Według APA chronicznie podwyższony poziom stresu znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń psychicznych. Wywołuje również stany zapalne, załamania układu odpornościowego, przyczynia się do udarów i indukuje choroby serca.

Spadek wydajności w pracy

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter i z King’s College London opublikowane w „The Lancet Healthy Longevity”. COVID-19 trwale odbił się na zdrowiu badanych osób powyżej 50. roku życia i wcale nie musiały one przebyć tej choroby, by doświadczyć spustoszeń w psychice. Pomiędzy marcem 2020 r. a lutym 2021 r. znacząco pogorszyły się ich funkcje poznawcze i pamięć robocza. Był to okres, gdy Wielka Brytania została poddana na sześć miesięcy trzem lockdownom. Największy spadek wydolności umysłowej Brytyjczyków nastąpił w pierwszym roku pandemii, wraz z wprowadzeniem lockdownu, czemu towarzyszyły niepokój, lęk i niepewność o jutro oraz spadek wydajności w pracy.

Co prawda nie znamy takich aktualnych badań przeprowadzonych w naszym kraju, ale z powodzeniem można uznać, że problem ten w takim samym stopniu może dotyczyć i Polaków.

W tym kontekście powraca pytanie: „czy warto było?”. Czy fatalne skutki zniszczenia setek tysięcy firm, pogrążenia gospodarki światowej oraz złamania psychiki milionów ludzi warte były domniemanych korzyści z zahamowania transmisji wirusa?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA