fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaApel o odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej

Apel o odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej

Polska branża OZE i gminy apelują do rządu o zniesienie zasady 10H, która od 2016 r. blokuje inwestycje w nowe farmy wiatrowe w naszym kraju – podało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Pod apelem podpisało się prawie 700 gmin oraz 10 organizacji reprezentujących 11,5 tys. firm. Apel skierowano m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ale też do Jarosława Kaczyńskiego. Inicjatorzy tłumaczą swoje działanie rosyjską agresją na Ukrainę, która ich zdaniem „bezpowrotnie zmieniła ścieżkę rozwoju europejskiej transformacji energetycznej”.

„Przyspieszenie procesu transformacji i umożliwienie realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) stały się koniecznością z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego” – napisano w apelu. „Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski konieczne jest natychmiastowe odblokowanie możliwości rozwoju potencjału lądowej energetyki wiatrowej. Dynamiczny rozwój tego sektora zapewni dostawy taniej, zielonej energii, pozwalając na przyspieszenie procesu uniezależnienia się od dostaw paliw kopalnych z Rosji. Podnosząc jednocześnie poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski i przynosząc szereg korzyści krajowej gospodarce” – dodano.

Autorzy apelu tłumaczą, że liberalizacja zasad lokalizowania farm wiatrowych na lądzie pozwoli na realizację projektów w ramach kilkuletnich cyklów inwestycyjnych i przy wykorzystaniu nowoczesnych oraz mało uciążliwych dla środowiska technologii.

„Jednocześnie podejmowana obecnie na szczeblu unijnym rewizja założeń w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju pozwala na przeprowadzenie transformacji energetycznej przy wykorzystaniu potencjału polskiego sektora energetyki węglowej, wpisując się w założenia transformacji sprawiedliwej społecznie. Mając na uwadze powyższe, sektory energetyki wiatrowej oraz węglowej należy postrzegać jako uzupełniające się filary transformacji energetycznej Polski, a dynamiczny rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie pozwoli na jej realizację w sposób ograniczający koszty po stronie odbiorców końcowych, stanowiąc jednocześnie filar konkurencyjności polskiej gospodarki” – wyjaśniono.

Wśród korzyści płynących z liberalizacji zasady 10H i rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie wymieniono m.in. wzrost bezpieczeństwa energetycznego przez dywersyfikację źródeł energii, uzupełnienie pracy źródeł konwencjonalnych, obniżenie rachunków za prąd, rozwój gospodarczy oraz korzyści dla przedsiębiorców, którzy dzięki tańszej zielonej energii będą bardziej konkurencyjni.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA