fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro

Bank wyjaśnił, że peniądze mają zostać przeznaczone na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej w naszym kraju.

Nowy projekt Banku Światowego nosi nazwę „Program dla wyników”, a środki pożyczkowe w jego ramach zasilą bezpośrednio budżet państwa. Kolejne transze kredytu będą następować po realizacji konkretnych celów programu „Czyste Powietrze”. Mowa tu nie tylko o wymianie tzw. pieców-kopciuchów na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, ale też chodzi o lepsze ocieplenie domów, czy choćby zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych.

– Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać – powiedziała dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette.

Szacuje się, że każdego roku przez złą jakość powietrza w Polsce umiera ponad 46 tys. osób. Zdecydowana większość zanieczyszczeń powietrza, bo aż 80 proc., pochodzi ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych i to właśnie na nich skupia się nowy projekt Banku Światowego. Polska nie będzie jedynym krajem, który korzysta ze wsparcia Banku Światowego w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, bo z różnego rodzaju pomocy od tej instytucji korzystają choćby Chiny, Indie i Meksyk.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA