fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeBank Światowy radzi Polsce

Bank Światowy radzi Polsce

Eksperci Banku Światowego przygotowali raport, z którego wynika, że dla utrzymania szybkiego tempa rozwoju Polska musi inwestować w poprawę produktywności firm.

W raporcie „Ścieżki wzrostu produktywności w Polsce: perspektywa firm” napisano, że należy to robić przez właściwe instrumenty publiczne, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Bank Światowy zauważa, że w ciągu ostatnich 30 lat polska gospodarka rosła dynamicznie, ale ciągle nie nadrobiła dystansu do Europy Zachodniej. Dzisiaj w Polsce mamy dochód na głowę na poziomie dwóch trzecich dochodu tzw. starej Unii Europejskiej, a przeciętna polska firma przemysłowa potrzebuje trzy razy więcej pracowników, aby wytworzyć taki sam produkt jak spółka w Niemczech. Problemem jest też brak wystarczającego wzrostu sektora wytwórczego, gdzie rozwój jest napędzany głównie inwestycjami kapitałowymi.

– Dynamiczny i stabilny rozwój Polski, pomimo turbulencji, w jakich znalazł się świat w czasie kryzysu finansowego 2008-2009 i w okresie pandemii COVID-19, to przykład sukcesu gospodarczego – powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz. – Mimo to Polska ma przed sobą poważne wyzwania, takie jak niski poziom inwestycji czy starzejące się społeczeństwo. Nasz raport pokazuje, że jednym ze sposobów na podtrzymanie tempa rozwoju są inwestycje w poprawę produktywności firm i zawiera szereg rekomendacji w tym zakresie – dodał ekspert.

Według Banku Światowego w Polsce brakuje programów na rzecz poprawy kompetencji menedżerskich i umiejętności pracowników, doradztwa biznesowego oraz wspierania budowy klastrów przedsiębiorczości. Przez to Polska ma niskie wyniki w rankingach innowacyjności i cyfryzacji.

Poza tym analitycy Banku Światowego uważają, że rząd powinien koncentrować się na wspieraniu eksportu i przyłączaniu polskich firm do globalnych łańcuchów dostaw. W tym celu trzeba promować wymianę handlową z zagranicą, a także zmniejszać koszty eksportu, np. przez poprawę polityki certyfikacji.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA