fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeBędą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów. Ruszyła II edycja wyjątkowego konkursu

Będą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów. Ruszyła II edycja wyjątkowego konkursu

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie ogłosił II Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. W tym roku doszła nowa kategoria związana z ciepłownictwem.

Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Organizatorzy podkreślają, że konkurs jest bezpłatny dla uczestników tzn. gminy na żadnym etapie nie wnoszą opłat. Partnerami i sponsorami w tym roku są Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego i PGE Obrót S.A. Zgłoszenia będzie oceniać kapituła złożona z naukowców z różnych ośrodków, ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi podczas VII Konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12 września 2022 roku na Politechnice Rzeszowskiej.

– Wiele samorządów podejmuje bardzo ciekawe inicjatywy dotyczące efektywności energetycznej, zeroemisyjności lub organizuje bardzo udane akcje edukacyjne – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator konkursu. – Efekty tych przedsięwzięć warto upowszechniać. Dlatego chcemy najlepsze przykłady takich przedsięwzięć nagrodzić i promować.

– Transformacja energetyczna to proces nieuchronny, a włączać w nią muszą się nie tylko rządy czy duże koncerny. Od dłuższego czasu w Instytucie Polityki Energetycznej stoimy na stanowisku, że transformacja energetyczna nie powiedzie się bez zaangażowania w nią samorządów – zaznacza dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes IPE. – Włodarze samorządów muszą mieć świadomość, że za kilka lat będą oceniani już nie za przysłowiowe utrzymanie dróg, ale za oszczędzanie energii w instytucjach publicznych czy tworzenie warunków do tego, by zarówno firmy, jak i mieszkańcy płacili jak najniższe rachunki za prąd – dodaje.

Tegoroczna edycja Konkursu składa się z dwóch niezależnych od siebie kategorii. W kategorii I – podobnie jak rok temu – będzie wybierany Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd gminy w Polsce. Oceniane będą przedsięwzięcia, inicjatywy, projekty i zadania (a także ich rezultaty), które zrealizowane były w 2021 roku i przyczyniły się do realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej w trzech obszarach:

  • Inwestycja Roku z zakresu budownictwa;
  • Inwestycja Roku z zakresu transportu;
  • Akcja Społeczna Roku, przyczyniająca się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej;

Zgłoszenie mogą mieć charakter innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych, ekologicznych, marketingowych, społecznych, publicznych itp.

Tym, co różni tę edycję od poprzedniej, jest nowa kategoria pn.: Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa.

Konkurs jest ciekawą inicjatywą, propagującą transformację energetyczną, na czym nam zależy – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która w tym roku jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. – Chcemy także zachęcić samorządy do inwestycji w nowoczesne ciepłownictwo. A temu ma służyć kategoria „Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa”.

„Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa” dostanie oprócz dyplomu i statuetki, nagrodę w postaci zaproszenia do realizacji przedsięwzięcia tj. procesu inwestycyjnego dla wybranej ciepłowni w oparciu o instrument ELENA bez kosztów wejściowych – tj. gmina nie ponosi kosztów przygotowania dokumentacji inwestycyjnej do transformacji energetycznej ciepłowni (SIWZ, studium wykonalności, doradztwo inwestycyjne) pod warunkiem akceptacji i spełnienia warunków wymaganych do udzielenia wsparcia w ramach unijnego instrumentu ELENA.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą poprzez elektroniczny formularz dostępny na stronie https://www.instytutpe.pl/konkursjst-ii/ do 22 lipca br.

Projekt został objęty patronatem medialnym: Centrum Informacji Rynku Energii Cire.pl, TVP3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24.pl, GospodarkaPodkarpacka.pl, WysokieNapięcie.pl, PST Wspólnota, OptimalEnergy.pl, Energetyka, Magazyn Biomasa, INSTAL BMP, Forum Polskiej Gospodarki, Radio Rzeszów, Gazeta Politechniki, Radio Centrum.

Ponadto Konkurs został objęty patronatem honorowym przez: Marszałków następujących województw: Dolnośląskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego

***

Instytut Polityki Energetycznej im I. Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Instytut wydaje analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Kontakt dla mediów: dr Jolanta Stec-Rusiecka, e-mail: jrusiecka@instytutpe.pl

Kontakt dla podmiotów zainteresowanych udziałem w konkursie : dr inż. Sławomir Stec, kom. 737 880 769; e-mail: sstec@instytutpe.pl

***

Patronat medialny „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA