fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBrexitowa nauczka dla Europy

Brexitowa nauczka dla Europy

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stało się faktem. Po trwającej ponad trzy lata telenoweli Londyn pożegnał się ostatecznie ze Wspólnotą, pokazując, że taka opcja też wchodzi w grę. Dotąd bowiem mało kto brał pod uwagę możliwość opuszczenia tej organizacji przez państwo członkowskie. Unia miała być pewnego rodzaju urzeczywistnieniem kresu historii, o jakim pisał swego czasu Francis Fukuyama. Marzeniem eurokratów jest zresztą postępująca integracja prowadząca finalnie do powołania superpaństwa, owych wymarzonych Stanów Zjednoczonych Europy, w których poszczególne kraje byłyby jedynie regionami z pewną dozą autonomii. Jednak najważniejsze decyzje zapadać by miały w brukselskiej centrali, parlamenty krajowe miałby zaś za zadanie tylko wcielać je w życie, podobna rola przypadłaby rządom i sądownictwu owych państw – regionów.

Brytyjczykom rola unijnej prowincji do gustu nie przypadła. Wybrali swoją drogę. Zapewne na salonach w Brukseli czy Strasburgu panuje teraz nerwowa atmosfera. Co bowiem, jeśli okaże się, że jest życie po Unii? Co, jeśli Zjednoczone Królestwo, zamiast popaść w gospodarczy marazm, zacznie rozkwitać, podpisując już samodzielnie korzystne umowy z takimi partnerami jak Stany Zjednoczone? Swego czasu podobny lęk zablokował wyjście Grecji ze strefy euro. Gdyby Grecy bez euro nagle zaczęli sobie znacznie lepiej radzić, trzeba by było przyznać, że cały ten projekt zwyczajnie nie miał sensu. Dlatego dołożono wszelkich starań, aby Hellady z eurolandu nie wypuścić.

Czy jednak w Unii ktoś na poważnie zadaje sobie pytanie, dlaczego druga gospodarka Europy opuszcza Wspólnotę? Czy została podjęta i poważnie przepracowana sprawa przyczyn tego, co się stało? Wydaje się, że nie. Samozadowolenie unijnych dygnitarzy kłuje w oczy, oni nie mają sobie kompletnie nic do zarzucenia. Nie dostrzegają przeregulowania gospodarki, tego potoku przepisów produkowanych przez wspólnotowe instytucje. Nie widzą problemu, jeśli chodzi o ciągłe ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, nie przeszkadzają im coraz bardziej kuriozalne orzeczenia unijnego Trybunału, który z lakonicznych traktatowych sformułowań wyprowadza poszerzające swoje kompetencje orzeczenia. Ostatnio dość powiedział hiszpański sąd najwyższy, nie zgadzając się z TSUE ws. uwolnienia separatystycznego polityka.

Także w Polsce mamy próbkę teg,o na coś stać Trybunał w Luksemburgu, do którego co jakiś czas trafiają kierowane na nasz kraj przez Komisję Europejską Skargi. Owo nękanie zaczyna zwyczajnie powszednieć i przestaje odnosić swój skutek, daje jednocześnie do myślenia o tym, jaką organizacją jest obecnie Unia. Pierwotnym celem integracji europejskiej była współpraca gospodarcza, budowanie trwałych fundamentów wzrostu dających dobrobyt i bezpieczeństwo. Obecnie w Unii snute są brednie o zielonym ładzie, a parlament europejski wypluwa z siebie rezolucje na takie tematy jak edukacja seksualna w Polsce.

Tymczasem współpraca gospodarcza na Starym Kontynencie wciąż ma sens, tylko że jej fundamentem muszą być suwerenne państwa narodowe. To one decydować powinny o kierunkach współpracy, mając w pierwszym rzędzie na uwadze zachowanie swojej odrębności i kulturowego dziedzictwa. To sprawa na tyle ważne, że warto, aby głos w temacie zabrali także kandydaci w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jakiej Unii chcą, czy zależy im na totalnej integracji, w której roztopić ma się narodowa tożsamość czy popierają kierunek znany jako Europa Ojczyzn, w którym kraje członkowskie koncentrują się na współpracy ekonomicznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA