fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaCele klimatyczne UE: ile ta zabawa będzie nas kosztować i kto za...

Cele klimatyczne UE: ile ta zabawa będzie nas kosztować i kto za nią zapłaci?

Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 240 miliardów euro. Aby osiągnąć cele klimatyczne UE, Polska będzie musiała zwiększyć roczne inwestycje średnio o 13 mld euro – napisała na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Kto za to zapłaci? Oficjalny przekaz jest taki, że Unia Europejska, ale to są oczywiście bajki. Zapłaci cała polska gospodarka i każdy jej konsument. Co prawda nie wiemy jeszcze ile konkretnie, ale już zaczyna do Polaków docierać, że niemało.

Wiele razy na łamach „Forum Polskiej Gospodarki” pisaliśmy – i pewnie nieraz jeszcze pisać będziemy – że transformacja energetyczna i związane z nią innowacyjne inwestycje w odnawialne źródła energii mają sens, pod warunkiem, że cały ten proces odbywać się będzie rozsądnie, biorąc pod uwagę polskie uwarunkowania i interes całej naszej gospodarki. Krótko mówiąc, w innowacyjności nie ma nic złego, o ile ta innowacyjność nie staje się pseudoideologią, której podporządkowane jest wszystko inne. No i o ile zwyczajnie opłaca się z biznesowego punktu widzenia.

Dziś rządzący mówią, że transformacja energetyczna, a co za nią idzie zamykanie kopalń i odchodzenie od węgla, jest koniecznością i nie ma od niej odwrotu. Przekaz jest taki, że nie stać nas na to, by tej transformacji nie przeprowadzić, bo w przeciwnym razie „zabiją” nas ceny za emisję CO2. Krótko mówiąc, musimy położyć na szali konkurencyjność całej naszej gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz mieć świadomość, że za to wszystko zapłacimy w wyższych cenach prądu i gazu, w zamian za co? Za to, żeby „planeta poczuła się lepiej”. Tak to na razie wygląda.

A co z cenami prądu?

– Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy. Rekompensaty nie są potrzebne – przekonywał kilka dni temu na antenie Radia Nowy Świat poseł PiS i były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tak, prąd drożeje i będzie drożeć – a to już nieowijający w bawełnę Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, na antenie RMF FM. Jego zdaniem w tym roku prąd zdrożał o około 10 proc. – To średnio 8 złotych miesięcznie. Energia, którą mamy z elektrowni węglowych, jest coraz droższa. Musimy do niej dopłacać koszt emisji dwutlenku węgla. To jest system, który został wprowadzony w UE. Chodzi o zmiany klimatyczne. Ten reżim, tak to można nazwać, został na nas nałożony. Opłaty są coraz wyższe i jednocześnie nie można przewidzieć, jakie będą – tłumaczy Naimski.

Ten reżim… Mocne słowa, ale jak najbardziej oddające rzeczywistość. Pytanie, w imię jakich korzyści i dlaczego polski rząd zgodził się na „reżim, który został nam narzucony”…

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA