fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumChińska pułapka zadłużenia

Chińska pułapka zadłużenia

Chiny wykorzystują BRI do tworzenia projektów infrastrukturalnych na całym świecie, rozszerzając tym swoją strefę wpływów. Chińskie pożyczki finansują projekty infrastrukturalne w ponad 100 krajach w Azji, Afryce, Europie i Ameryce Łacińskiej właśnie za pośrednictwem BRI. Według Centrum Globalnego Rozwoju (CGD) 15 z 68 krajów partnerskich BRI jest narażonych na znaczne ryzyko zadłużenia z powodu wyzwań gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa Wuhan.

Najbardziej narażone na kryzys są Niger i Angola. Raport wspomina także o Ekwadorze oraz Wenezueli, która z „prędkością światła” zbliża się do statusu państwa upadłego. W badaniu zauważono, że mniejsze gospodarki w Azji, takie jak Laos, Kambodża i Republika Kirgiska, również mogą popaść w poważne długi.

Eksperci szacują, że „ukryte długi” krajów rozwijających się wobec Chin wyniosły 380 miliardów dolarów i to już przed pojawieniem się pandemii koronawirusa z Wuhan. Dla przykładu w 2017 roku Sri Lanka przekazała Chinom swój na poczet długów BRI. Po niespłaceniu pożyczek kraj ten formalnie poddał Chińczykom strategiczny port Hambantota w ramach dzierżawy na 99 lat.

Pożyczki BRI często wymagają od państw będących dłużnikami korzystania z określonych chińskich kontrahentów i materiałów do projektów infrastrukturalnych, w praktyce zwanej pożyczkami cyklicznymi. Wśród tych chińskich kontrahentów jest między innymi Huawei.

Chiny domagają się ogromnych kwot zabezpieczeń pożyczek, tworząc pułapkę zadłużenia dla ubogich państw.

DL/ Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA