fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo rząd myśli o czterodniowym tygodniu pracy?

Co rząd myśli o czterodniowym tygodniu pracy?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas wizyty w TVP Info mocno sceptycznie wypowiedział się o propozycji skrócenia tygodnia pracy do czterech dni.

Na początku lipca lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że jego ugrupowanie przygotuje program pilotażu krótszego tygodnia pracy, bo postępująca automatyzacja i zmiany na rynku pracy zmuszają gospodarkę do dostosowania się.

Zdaniem ministra Szweda tego typu propozycje to nic innego, jak „czysty populizm”, który pogłębiłby kryzys na rynku pracy.

– Dzisiaj w przepisach prawa pracy można skracać tydzień pracy, można skrócić i wprowadzić czterodniowy, ale zachowujemy normę 40-godzinnego tygodnia pracy – wyjaśnił Szwed na antenie TVP Info.

Polityk wyraził przekonanie, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy byłoby „bezsensowne dla gospodarki”, musiałoby się bowiem wiązać ze zmniejszeniem wynagrodzeń i być może z redukcją zatrudnienia.

Ostatnio pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy wprowadzono w Wielkiej Brytanii. W sumie objął on 70 firm, w których pracuje 3,3 tys. pracowników. Z kolei w japońskim oddziale Microsoftu tego typu eksperyment przeprowadzono już w sierpniu 2019 r. i okazało się, że jego efektem była zwiększona wydajność pracowników. W porównaniu do takiego samego okresu w 2018 r. wzrost produktywności zatrudnionych tam osób wyniósł aż 40 proc., a zużycie energii elektrycznej obniżyło się o 23 proc.

Sprawdź także: Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?, Czy czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł? oraz Czterodniowy tydzień pracy? Wkrótce nic nadzwyczajnego

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA