fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaCzekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.

Nawet kilkadziesiąt procent więcej będą musieli zapłacić Polacy za prąd, jeśli rząd przestanie interweniować na rynku energii – alarmuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Aktualnie Urząd Regulacji Energetyki czeka na wnioski taryfowe firm.

Według Forum Energii wzrost cen energii w Polsce może wynieść rok do roku nawet 70 proc. Jest to scenariusz możliwy w przypadku wycofania się przez rząd ze stosowanych dzisiaj mechanizmów osłonowych. Forum Energii przypomina, że dzisiaj taryfa za prąd w naszym kraju wynosi ok. 414 złotych za MWh i jest to wartość zatwierdzona przez prezesa URE jeszcze w 2022 roku. Każda kolejna zmiana taryfy wymaga właśnie takiej zgody.

Jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych czy mrożenia cen energii i wróci VAT na energię, sumarycznie jej cena wzrośnie o 70 proc. względem tej, którą płacimy obecnie.

– powiedziała dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, analityczka Forum Energii.

Wskazuje ona, że ta wartość może się zmienić, bo wysokość opłaty dystrybucyjnej, będącej składową naszego rachunku za energię, zostanie dopiero zatwierdzona przez URE. Ekspertka przyznaje, że ceny energii na giełdzie faktycznie spadają w tym roku względem 2022 r.

Jeśli czarne scenariusze się spełnią i cena prądu faktycznie poszybuje w górę, Polacy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek cen we wszystkich obszarach gospodarki. Niezadowolone będą również osoby posiadające ogrzewanie elektryczne, a także konsumenci, którzy zdecydowali się na instalację pomp ciepła bez wsparcia fotowoltaicznego, gdyż urządzenia te polegają na energii elektrycznej.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

Jeszcze większe przeregulowanie energetyki

7 września weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego, która implementuje do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa unijnego. Wbrew komunikatowi URE nie jest to ustawa prorynkowa, a wręcz przeciwnie – antyrynkowa, dająca jeszcze większą władzę urzędnikom.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA