fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaCzekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.

Nawet kilkadziesiąt procent więcej będą musieli zapłacić Polacy za prąd, jeśli rząd przestanie interweniować na rynku energii – alarmuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Aktualnie Urząd Regulacji Energetyki czeka na wnioski taryfowe firm.

Według Forum Energii wzrost cen energii w Polsce może wynieść rok do roku nawet 70 proc. Jest to scenariusz możliwy w przypadku wycofania się przez rząd ze stosowanych dzisiaj mechanizmów osłonowych. Forum Energii przypomina, że dzisiaj taryfa za prąd w naszym kraju wynosi ok. 414 złotych za MWh i jest to wartość zatwierdzona przez prezesa URE jeszcze w 2022 roku. Każda kolejna zmiana taryfy wymaga właśnie takiej zgody.

Jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych czy mrożenia cen energii i wróci VAT na energię, sumarycznie jej cena wzrośnie o 70 proc. względem tej, którą płacimy obecnie.

– powiedziała dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, analityczka Forum Energii.

Wskazuje ona, że ta wartość może się zmienić, bo wysokość opłaty dystrybucyjnej, będącej składową naszego rachunku za energię, zostanie dopiero zatwierdzona przez URE. Ekspertka przyznaje, że ceny energii na giełdzie faktycznie spadają w tym roku względem 2022 r.

Jeśli czarne scenariusze się spełnią i cena prądu faktycznie poszybuje w górę, Polacy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek cen we wszystkich obszarach gospodarki. Niezadowolone będą również osoby posiadające ogrzewanie elektryczne, a także konsumenci, którzy zdecydowali się na instalację pomp ciepła bez wsparcia fotowoltaicznego, gdyż urządzenia te polegają na energii elektrycznej.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA