fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaCzy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA będzie płaciła wyższe składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej – poinformowała Kamila Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dzięki temu Polska zwiększy swoją obecność w kosmosie, a nasza gospodarka będzie bardziej innowacyjna.

Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby naszego państwa w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej. Satelity zapewniają nam łączność i nawigację, synchronizują ruch pociągów i samolotów, dostarczają informacji o pogodzie i klimacie, wspierają nowoczesne rolnictwo i inne dziedziny gospodarki

– powiedział prezes POLSA, Grzegorz Wrochna.

Prezes Wrochna dodał, że POLSA chce też inwestować w obszary pozwalające na zdobycie nowych segmentów rynku technologii kosmicznych, ale szczegóły tej współpracy będą jeszcze ustalane w negocjacjach z ESA.

W informacji prasowej POLSA wyjaśniono, że program rozwoju technologii oraz zwiększenie zaangażowania Polski w programy ESA ma podnieść kompetencje polskich firm, bo nasza gospodarka zyska dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Poza zwiększoną obecnością Polski w programach ESA, większym zaangażowaniem w budowę satelitów obserwacyjnych oraz pracami nad rozwojem technologii nasz kraj zyska też dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Uzupełnieniem programów będą staże dla Polaków w ESA, dzięki czemu będziemy mogli wyszkolić grono nowych specjalistów.

Źródło: POLSA

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA