fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNaukaCzy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA będzie płaciła wyższe składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej – poinformowała Kamila Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dzięki temu Polska zwiększy swoją obecność w kosmosie, a nasza gospodarka będzie bardziej innowacyjna.

Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby naszego państwa w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej. Satelity zapewniają nam łączność i nawigację, synchronizują ruch pociągów i samolotów, dostarczają informacji o pogodzie i klimacie, wspierają nowoczesne rolnictwo i inne dziedziny gospodarki

– powiedział prezes POLSA, Grzegorz Wrochna.

Prezes Wrochna dodał, że POLSA chce też inwestować w obszary pozwalające na zdobycie nowych segmentów rynku technologii kosmicznych, ale szczegóły tej współpracy będą jeszcze ustalane w negocjacjach z ESA.

W informacji prasowej POLSA wyjaśniono, że program rozwoju technologii oraz zwiększenie zaangażowania Polski w programy ESA ma podnieść kompetencje polskich firm, bo nasza gospodarka zyska dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Poza zwiększoną obecnością Polski w programach ESA, większym zaangażowaniem w budowę satelitów obserwacyjnych oraz pracami nad rozwojem technologii nasz kraj zyska też dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Uzupełnieniem programów będą staże dla Polaków w ESA, dzięki czemu będziemy mogli wyszkolić grono nowych specjalistów.

Źródło: POLSA

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ranking uniwersytetów. Jak wypadamy na tle Europy i świata?

Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku, kiedy ustalono, że powstanie ranking uczelni wyższych na świecie, aby uczniowie i ich rodzice mieli „ściągawkę” przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów. Od tego czasu walka uniwersytetów o prestiż i sławę przybrała na sile.
4 MIN CZYTANIA

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.
< 1 MIN CZYTANIA

Dochód podstawowy pomoże uwolnić się od perfekcjonizmu?

Według cytowanego przez "The Economist" psychologa społecznego Thomasa Currana przydzielenie obywatelom dochodu podstawowego zmniejszyłoby napięcie wynikające z ciągłej rywalizacji
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA