fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy wodór pomoże obniżyć przedsiębiorcom koszty energii?

Czy wodór pomoże obniżyć przedsiębiorcom koszty energii?

Oczywistą jest rzeczą dla wielu właścicieli firm, że muszą obecnie starać się przede wszystkim o obniżanie kosztów stałych, w tym o ograniczanie kosztów zużywanej energii. Tam, gdzie nie pomogą inne odnawialne źródła energii, pomóc może wodór. Są już przykłady jego wykorzystania w przedsiębiorstwach.

– Najczęściej są to spółki bardzo energochłonne, które potrzebują mądrego zarządzania tą transformacją, żeby połączyć koszt tej zmiany z efektywnością, przy zachowaniu konkurencyjności tych spółek na rynku – mówił podczas tegorocznej konferencji w Katowicach PRECOP27, w wywiadzie dla wnp.pl Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Pisaliśmy już o tej konferencji, ale krótko przypomnijmy: była ona w całości poświęcona transformacji i niezależności energetycznej oraz różnym aspektom budowania tzw. zrównoważonej gospodarki.

Z wodoru firmy już korzystają

Agencja Rozwoju Przemysłu skupia się na transformacji energetycznej spółek, które ma w swoim portfelu (jest ich ponad siedemdziesiąt), przy czym zaznacza, że wodór ma stawać się remedium na ich kłopoty związane z używaniem coraz droższej oraz „brudnej” energii pochodzącej ze spalania paliw kopalnych.

Jako przykład wykorzystania w praktyce paliwa wodorowego ARP chętnie podaje Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. ŚKSM stworzyły nawet Klaster Wodorowy, którego celem jest zastąpienie paliw kopalnych zeroemisyjnym wodorem. Coraz częściej jest on wykorzystywany do napędzania ciężkiego sprzętu, także ciężarówek firmowych, a nawet znajduje zastosowanie w publicznym transporcie autobusowym. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych w pierwszym rzędzie zmniejszyły swoje koszty logistyczne. Zrobiły to dzięki przejściu z oleju napędowego w maszynach na gaz, instalując własną stację tankowania gazu na terenie kopalni. Teraz planują budowę elektrolizera zasilanego zieloną energią z fotowoltaiki. Produkowany w tym procesie wodór można potem z powodzeniem wykorzystać w transporcie.
Oczywiście przykładów firm wykorzystujących już praktycznie technologię wodorową jest już więcej.

Ogrzać dom i firmę wodorem?

Dopóki jednak nie powstanie niezbędna do rozwoju gospodarki wodorowej infrastruktura przesyłowa, na razie tylko tzw. zamknięte układy, czyli instalacje wytwarzające i stosujące wodór na miejscu, będą mogły być wykorzystywane przez duże i średniej wielkości firmy. Możliwe staje się też – na razie głównie w teorii – zasilanie wodorem budynków mieszkalnych.

ARP opracowuje studium wykonalności dla indywidualnych instalacji wodorowych dla właścicieli fotowoltaiki w domach jednorodzinnych, próbując ustalić, jakie byłyby koszty wdrożeń wodorowych na większą skalę. Niewątpliwym plusem może być to, że w zamkniętym obiegu domu jednorodzinnego (czy innego budynku, na przykład z lokalami wynajmowanymi firmom) właściciel nie będzie musiał martwić się kosztem wodoru. Sam go wytworzy i zmagazynuje oraz będzie używał we właściwych momentach, przeważnie największego zapotrzebowania na energię.

Wszystko to bardzo dobrze wygląda w teorii. Niekiedy już całkiem przyzwoicie w praktyce. Jednak na dopracowanie technologii wodorowej, w celu jej wdrożenia na szerszą skalę (zwłaszcza w firmach mniejszych) potrzeba więcej czasu i oczywiście znaczących pieniędzy. Eurokraci wielokrotnie dawali znać, że zależy im na rozwoju czystych technologii z wykorzystaniem wodoru i będą je mocno finansowo premiować. Czas pokaże, co z tych obietnic wyniknie w praktyce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA