fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaDlaczego większość UE nie popiera rozwiązania energetycznego zaproponowanego przez Hiszpanię?

Dlaczego większość UE nie popiera rozwiązania energetycznego zaproponowanego przez Hiszpanię?

Hiszpania i pozostałe kraje południa chcą, aby dodatkowe koszty elektrowni gazowych były pokrywane bezpośrednio z funduszy europejskich, tak aby różnica w cenach nie wiązała się z dodatkowymi kosztami dla iberyjskich konsumentów.

Wzrost cen energii elektrycznej reaktywował debatę na temat reformy europejskiego rynku energii. Dyskusja na temat cen energii elektrycznej już parę miesięcy temu utknęła w Brukseli, gdzie państwa członkowskie reprezentujące wyraźnie sprzeczne stanowiska nie mogły dojść do porozumienia. Kraje południa, czyli Hiszpania, Francja, Włochy i Portugalia, są zwolennikami oddzielenia cen gazu od cen energii elektrycznej, podczas gdy Niemcy, Dania i Holandia odrzucają ten pomysł. Neutralne stanowisko do tej pory zachowywały kraje bałtyckie, pozostawiając kwestię cen energii elektrycznej mechanizmom rynkowym. Kryzys na Ukrainie zwiększył obawy południowców w zakresie wysokich kosztów energii, a przez to przyspieszył powrót do odkładanej w czasie debaty na temat unijnego rynku energetycznego.

Obecne przepisy uzależniają cenę energii elektrycznej od ceny gazu. Tego typu rozwiązanie w  normalnych warunkach służy zwiększeniu zysków z odnawialnych źródeł energii i sprzyja przemianie ekologicznej. Jednak od zeszłego lata na rynku energii doszło do poważnych zakłóceń, a cena gazu wzrosła dziesięciokrotnie, co przyczyniło się do wzrostu rachunków za energię elektryczną. Sytuacja ta jest szczególnie niekorzystna dla krajów takich jak Hiszpania, które wytwarzają dużo energii odnawialnej, ale wciąż są uzależnione od gazu.

Dla przykładu na hiszpańskim rynku krajowym cena energii elektrycznej na początku marca osiągnęła poziom 700 euro za megawatogodzinę (MWh), mimo że kraj ten nie jest uzależniony od rosyjskiego gazu. Nic więc dziwnego, że premier Hiszpanii Pedro Sanchez postuluje ograniczenie cen energii elektrycznej do 180 euro za megawatogodzinę na poziomie europejskim. Innymi słowy, Hiszpania i pozostałe kraje chcą, aby dodatkowe koszty elektrowni gazowych były pokrywane bezpośrednio z funduszy europejskich, tak aby różnica w cenach nie wiązała się z dodatkowymi kosztami dla iberyjskich konsumentów. Jak dotąd, propozycja południowców nie znalazła wystarczającego poparcia wśród innych członków wspólnoty.

Głównym oponentem są Niemcy – najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu i najmniej zdolne do dywersyfikacji źródeł energii państwo UE. Nasz zachodni sąsiad aż w 60 proc. uzależniony jest od rosyjskiego gazu. Tak duża zależność od Moskwy sprawia, że ​​oddzielenie ceny gazu od ceny energii elektrycznej nie oznacza dla Berlina dużej różnicy kosztów. Zdaniem Bundestagu, skoro Niemcy nadal będą dużo płacić, to jakiekolwiek zmiany na poziomie unijnym są zbędne. Oficjalnie Berlin swój opór uzasadnia obawą przed niekontrolowanymi zakłóceniami w handlu energią w czasie wojny.

Południowcy liczą na to, że w negocjacjach z Niemcami uzyskają wsparcie krajów nadbałtyckich, które do tej pory pozostawały neutralne, a które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę opowiadały się za nałożeniem najsurowszych kar na Kreml. Innymi słowy, wsparcie krajów takich jak Polska, Litwa czy Łotwa może okazać się kluczowe do przeprowadzenia reformy energetycznej Unii.

Oczekuje się, że przed czwartkowym posiedzeniem Komisja Europejska przedstawi alternatywny zestaw środków wspierających państwa członkowie w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. O ile wiadomo, proponowane rozwiązania koncentrować się mają na wspieraniu konsumentów za pomocą bonów i częściowych dopłat do rachunków oraz pomocy państwa dla poszkodowanych przedsiębiorstw. Pakiet wsparcia obejmować ma również ukierunkowane obniżki podatków np. akcyzy i stawek VAT.

Wśród rozważanych propozycji jest ustalenie ceny referencyjnej dla rynku hurtowego i wprowadzenie dopłat do tzw. ujemnego salda, czyli różnicy między ceną referencyjną a średnimi cenami energii elektrycznej płaconymi przez przedsiębiorców.

Komisja Europejska zamierza również dokonać przeglądu regulacji dotyczących unijnego rynku energetycznego i przedstawić ewentualne zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw i zakłócenia w handlu energią w przypadku każdego z proponowanych rozwiązań.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA