fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieE-papierosy znikną ze sklepów?

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.

Już wkrótce w Polsce nie będzie można kupić jednorazowych e-papierosów. Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w TVP Info, że premier Donald Tusk zgodził się, aby jej resort rozpoczął prace nad wprowadzeniem odpowiedniego zakazu.

Według danych przytaczanych przez TVP, tylko w 2023 roku w Polsce sprzedano aż sto milionów sztuk jednorazowych e-papierosów, czyli przeszło trzy razy więcej niż jeszcze rok wcześniej. Co gorsza, część z tych produktów trafiła do dzieci i młodzieży, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych smaków, aby jeszcze bardziej zachęcić młodych ludzi do zakupu e-papierosów. Według badania CBOS już co czwarty nastolatek w Polsce próbował takich wyrobów. To olbrzymi problem dla zdrowia publicznego, gdyż – jak alarmują lekarze – jeden e-papieros może odpowiadać szkodliwością nawet trzem paczkom tradycyjnych papierosów. Według Centrum Monitorowania Rynku wartość rynku jednorazowych e-papierosów w naszym kraju wynosi aż 2 mld złotych.

Minister Leszczyna powiedziała, że ma dwie możliwości rozwiązania tej kwestii. Jedna to zarządzenie Głównego Inspektora Sanitarnego, który ze względu na szkodliwość produktu może wykluczyć go z obiegu, a druga to ustawa z notyfikacją w Unii Europejskiej. Szefowa resortu podkreśliła, że ta druga opcja jest bezpieczniejsza dla państwa, bo nie naraża go na skargi firm czy arbitraże międzynarodowe.

Pomysł zakazu jednorazowych e-papierosów znalazł poparcie środowisk medycznych i pacjenckich, którzy uczestniczyli w ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Źródło: TVP Info
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA