fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeE-podpis wchodzi do sektora MŚP

E-podpis wchodzi do sektora MŚP

Kryzys związany z ogłoszoną pandemią koronawirusa przyspieszył rozwój wielu technologii, które są wdrażane nie tylko w dużych, ale i w mniejszych firmach. Podpis elektroniczny może pomóc przedsiębiorcom, którzy borykają się z ogromem biurokratycznych obowiązków oraz nadmiarem papierowej dokumentacji. Istnieją również inne formy poświadczania zgody nie na dokumencie papierowym, lecz drogą elektroniczną.

Masz umowę do podpisania? Zrobienie tego przy pomocy podpisu elektronicznego jest proste, wygodne i skuteczne. Przedsiębiorca odbiera i podpisuje dokument na swoim urządzeniu, a prawnie obowiązująca umowa może być zawarta nawet w kwadrans – bez drukowania, kopiowania, wysyłania jej pocztą oraz czekania w nieskończoność na złożenie podpisu przez wszystkie strony i odesłanie. By to zrobić skutecznie, wystarczy mieć smartfona, tablet lub laptop z dostępem do internetu.

Małe firmy są zainteresowane

Digitalizacją swoich procesów są zainteresowane szczególnie firmy działające w takich obszarach jak finanse, sprzedaż, HR leasing itd. Według danych Europejskiego Funduszu Leasingowego z podpisu elektronicznego korzysta obecnie już 22 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a kolejnych 64 proc. planuje go wdrożyć w ciągu najbliższych trzech lat. Można więc z powodzeniem mówić o zbliżającej się cyfrowej rewolucji także w mniejszych firmach.

Rzadziej tą formą poświadczania umów zainteresowane są firmy transportowe (53 proc.) oraz produkcyjne (43 proc.), ale też nie wykluczają wdrożenia podpisu elektronicznego w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

Co interesujące, przedsiębiorcy uważający podpis elektroniczny za dobrą opcję reprezentują częściej mikrofirmy niż małe firmy. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest to odpowiednio: 18 i 22 proc. wszystkich firm.

Zadbać o bezpieczeństwo

Trzeba przy tym pamiętać, by podpisywane drogą elektroniczną dokumenty były dobrze zabezpieczone. Jest to niezwykle ważne, bo firmowe dokumenty najczęściej zawierają wrażliwe dane – m.in. osobowe i finansowe. Bezpieczeństwem powinien kierować się przedsiębiorca na każdym etapie zawierania umowy – od jej spisania, przez przedstawienie kontrahentowi, a potem przy zawieraniu oraz archiwizowaniu umowy. Dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa obejmują m.in. szyfrowanie plików, tworzenie kopii zapasowych i przetwarzanie danych wyłącznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Przedsiębiorcy, którzy nie uważają stosowania podpisu elektronicznego (wiążącego się z okresową koniecznością certyfikacji) za potrzebne, mogą korzystać też z Profilu Zaufanego. Jego wyrobienie nie jest żadnym problemem – w prosty sposób można to zrobić za pośrednictwem swojego banku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA