fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeE-podpis wchodzi do sektora MŚP

E-podpis wchodzi do sektora MŚP

Kryzys związany z ogłoszoną pandemią koronawirusa przyspieszył rozwój wielu technologii, które są wdrażane nie tylko w dużych, ale i w mniejszych firmach. Podpis elektroniczny może pomóc przedsiębiorcom, którzy borykają się z ogromem biurokratycznych obowiązków oraz nadmiarem papierowej dokumentacji. Istnieją również inne formy poświadczania zgody nie na dokumencie papierowym, lecz drogą elektroniczną.

Masz umowę do podpisania? Zrobienie tego przy pomocy podpisu elektronicznego jest proste, wygodne i skuteczne. Przedsiębiorca odbiera i podpisuje dokument na swoim urządzeniu, a prawnie obowiązująca umowa może być zawarta nawet w kwadrans – bez drukowania, kopiowania, wysyłania jej pocztą oraz czekania w nieskończoność na złożenie podpisu przez wszystkie strony i odesłanie. By to zrobić skutecznie, wystarczy mieć smartfona, tablet lub laptop z dostępem do internetu.

Małe firmy są zainteresowane

Digitalizacją swoich procesów są zainteresowane szczególnie firmy działające w takich obszarach jak finanse, sprzedaż, HR leasing itd. Według danych Europejskiego Funduszu Leasingowego z podpisu elektronicznego korzysta obecnie już 22 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a kolejnych 64 proc. planuje go wdrożyć w ciągu najbliższych trzech lat. Można więc z powodzeniem mówić o zbliżającej się cyfrowej rewolucji także w mniejszych firmach.

Rzadziej tą formą poświadczania umów zainteresowane są firmy transportowe (53 proc.) oraz produkcyjne (43 proc.), ale też nie wykluczają wdrożenia podpisu elektronicznego w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

Co interesujące, przedsiębiorcy uważający podpis elektroniczny za dobrą opcję reprezentują częściej mikrofirmy niż małe firmy. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest to odpowiednio: 18 i 22 proc. wszystkich firm.

Zadbać o bezpieczeństwo

Trzeba przy tym pamiętać, by podpisywane drogą elektroniczną dokumenty były dobrze zabezpieczone. Jest to niezwykle ważne, bo firmowe dokumenty najczęściej zawierają wrażliwe dane – m.in. osobowe i finansowe. Bezpieczeństwem powinien kierować się przedsiębiorca na każdym etapie zawierania umowy – od jej spisania, przez przedstawienie kontrahentowi, a potem przy zawieraniu oraz archiwizowaniu umowy. Dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa obejmują m.in. szyfrowanie plików, tworzenie kopii zapasowych i przetwarzanie danych wyłącznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Przedsiębiorcy, którzy nie uważają stosowania podpisu elektronicznego (wiążącego się z okresową koniecznością certyfikacji) za potrzebne, mogą korzystać też z Profilu Zaufanego. Jego wyrobienie nie jest żadnym problemem – w prosty sposób można to zrobić za pośrednictwem swojego banku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie bezzałogowej misji na orbitę Księżyca. Podano możliwy termin.
2 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA