fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownia atomowa musi powstać. Jesteśmy po słowie z Amerykanami

Elektrownia atomowa musi powstać. Jesteśmy po słowie z Amerykanami

O transformacji energetycznej i budowie elektrowni atomowej w Polsce na antenie Polskiego Radia 24 mówił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

– My dziś i w dającej się przewidzieć przyszłości mamy i będziemy mieli węgiel w podstawie miksu energetycznego – zapewnił Artur Soboń. – Jego rola będzie się jednak zmniejszać. Stanie się to z dwóch powodów. Po pierwsze z powodów geologicznych jest go dziś w Polsce coraz trudniej wydobywać. Po drugie ze względu na ograniczenia unijne. Dziś bloki energetyczne pracują w pełnej skali dopiero podczas takiej zimy jak tegoroczna. W innych przypadkach nie mogą być w pełni wydajne. Dodatkowo cena energii produkowanej z węgla jest mniej konkurencyjna niż energia z OZE – dodał.

Minister stwierdził, że nowoczesne elektrownie węglowe mogłyby produkować dużo więcej energii, ale nie działają w pełni swoich możliwości ze względu na konieczność redukowania emisji gazów cieplarnianych. Polska energetyka musi balansować między wytwarzaniem energii a mieszczeniem się w unijnych limitach emisji.

– Musimy z jednej strony redukować produkcję energii z węgla, ale z drugiej strony budować m.in. atom i farmy wiatrowe na Bałtyku – powiedział Soboń.

Od kilku tygodni niemal codziennie politycy mówią o polskiej elektrowni atomowej. Podobnie było w rozmowie z wiceministrem aktywów państwowych. Powiedział on, że Polska musi zbudować pierwsze bloki jądrowe.

– Musimy mieć elektrownię atomową – stwierdził Artur Soboń i odniósł się do kosztów takiej inwestycji – To koszt rzędu 130-150 mld złotych. Chodzi o sześć bloków energetycznych – dodał. Pierwsze reaktory mają powstać w lokalizacji nadmorskiej. Trwają tam już prace lokalizacyjne i ocena wpływu na środowisko. W sprawie budowy rząd porozumiał się wstępnie z administracją USA. – Jesteśmy po słowie z Amerykanami. Podpisaliśmy porozumienie z amerykańskim Sekretarzem Stanu – przyznał wiceminister aktywów państwowych.

Źródło: Polskie Radio 24

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA