fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaFirmy napotykają bariery przy instalacji OZE

Firmy napotykają bariery przy instalacji OZE

Firmy z Polski, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii, nie mogą tego robić, bo napotykają na swojej drodze bariery legislacyjne – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Głównym problemem firm z branż przemysłowych i detalicznych, które chcą zainstalować OZE, jest długi czas oczekiwania na decyzje administracyjne. Na warunki przyłączenia do sieci czeka się ok. 150 dni, podczas gdy firmy, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” chciałyby, żeby było to ok. 60 dni. Innym problemem są powolne reakcje ze strony operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

– Brak jest jednolitej i spójnej metodologii rozpatrywania wniosków o wydanie warunków przyłączenia oraz widać uznaniowość w określaniu obowiązków inwestora – powiedział „Rz” Mariusz Podgórski, kierownik ds. aktywów energii odnawialnej w Ingka Investment (związanej z Ikeą).

Ekspert wskazuje, że kolejną przeszkodą jest brak w Polsce gwarancji na zgodę na przyłączenie dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych o większej mocy niż akceptowalna przez OSD przy jednoczesnym fizycznym zabezpieczeniu zmniejszenia możliwej do przesłania do sieci energii zgodnie z maksymalnymi wartościami oczekiwanymi przez OSD i możliwością wykorzystania energii na potrzeby własne.

Poza długim oczekiwaniem na warunki przyłączenia, problemem jest też uzyskanie decyzji środowiskowych oraz brak jasnych reguł dotyczących tzw. cable poolingu, czyli współdzielenia tego samego przyłącza elektroenergetycznego, które pozwala na sprawniejsze wykorzystanie infrastruktury sieciowej. Firmy narzekają również na brak liberalizacji ustawy odległościowej, która blokuje powstanie nowych farm wiatrowych na lądzie, a także brakuje możliwości przesyłu prądu z własnej instalacji OZE poprzez własną sieć.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA