fbpx
piątek, 13 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaFirmy napotykają bariery przy instalacji OZE

Firmy napotykają bariery przy instalacji OZE

Firmy z Polski, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii, nie mogą tego robić, bo napotykają na swojej drodze bariery legislacyjne – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Głównym problemem firm z branż przemysłowych i detalicznych, które chcą zainstalować OZE, jest długi czas oczekiwania na decyzje administracyjne. Na warunki przyłączenia do sieci czeka się ok. 150 dni, podczas gdy firmy, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” chciałyby, żeby było to ok. 60 dni. Innym problemem są powolne reakcje ze strony operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

– Brak jest jednolitej i spójnej metodologii rozpatrywania wniosków o wydanie warunków przyłączenia oraz widać uznaniowość w określaniu obowiązków inwestora – powiedział „Rz” Mariusz Podgórski, kierownik ds. aktywów energii odnawialnej w Ingka Investment (związanej z Ikeą).

Ekspert wskazuje, że kolejną przeszkodą jest brak w Polsce gwarancji na zgodę na przyłączenie dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych o większej mocy niż akceptowalna przez OSD przy jednoczesnym fizycznym zabezpieczeniu zmniejszenia możliwej do przesłania do sieci energii zgodnie z maksymalnymi wartościami oczekiwanymi przez OSD i możliwością wykorzystania energii na potrzeby własne.

Poza długim oczekiwaniem na warunki przyłączenia, problemem jest też uzyskanie decyzji środowiskowych oraz brak jasnych reguł dotyczących tzw. cable poolingu, czyli współdzielenia tego samego przyłącza elektroenergetycznego, które pozwala na sprawniejsze wykorzystanie infrastruktury sieciowej. Firmy narzekają również na brak liberalizacji ustawy odległościowej, która blokuje powstanie nowych farm wiatrowych na lądzie, a także brakuje możliwości przesyłu prądu z własnej instalacji OZE poprzez własną sieć.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA