fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaFirmy oczekują dotacji do magazynów energii

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.

Polskie firmy mogą skorzystać na magazynach energii, ale przy obecnych cenach tych urządzeń i braku wsparcia dla przedsiębiorstw, taka inwestycja zwraca się zbyt długo.

Jak podaje agencja Newseria Biznes zainteresowanie magazynami energii w Polsce rośnie, ale do takiej inwestycji zachęcani są głównie odbiorcy indywidualni, którzy mogą skorzystać z programu Mój Prąd. W przypadku firm wsparcie takie jest znacznie bardziej ograniczone (np. program Energia Plus).

Polska jest dopiero na początku rozwoju rynku magazynowania energii, ale już w tej chwili widać duże zainteresowanie magazynami energii ze strony biznesu. To są zarówno małe, średnie przedsiębiorstwa, jak i duzi odbiorcy, wytwórcy, producenci stali czy aluminium, rolnicy etc. To jest ten etap, kiedy każdy chce się zorientować, czym jest magazyn energii, jak działa, ile będzie kosztował, w jakim czasie się zwróci. Na razie takich inwestycji nie ma jeszcze dużo, ale przewidujemy, że to wystrzeli podobnie jak parę lat temu rynek fotowoltaiki

– powiedział Newserii Biznes Dariusz Perkowski z Neo Energy Storage.

Ekspert wyjaśnia, że firmy mogą skorzystać na magazynach energii, bo wyprodukowany z fotowoltaiki prąd może na przykład zostać przeniesiony na późniejsze godziny lub zmagazynowany do wykorzystania w momencie, gdy zabraknie energii z sieci, co pozwoli na płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Dariusz Perkowski sądzi, że rząd powinien popracować nad dodatkowym programem wsparcia dla firm, które chcą inwestować w magazyny energii, bo skróci to im długi okres zwrotu z inwestycji. To mogłoby też napędzić sprzedaż takich urządzeń, a dzięki temu mogłyby one stanieć.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA