fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaFotowoltaika dla śląskich MŚP

Fotowoltaika dla śląskich MŚP

2 listopada zaczyna się w województwie śląskim kolejna runda naboru wniosków na inwestycje związane z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi o mocy do 50 kW. Do końca roku będzie je przyjmował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wojewódzkie inicjatywy wspierania rozwoju instalacji OZE wpisują się w krajowy program Energia Plus.

Na Śląsku firma może uzyskać dofinansowanie w formie pożyczki w wysokości 90 proc. udzielonego wsparcia (oprocentowanej 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym), może także wystarać się o 10 proc. dofinansowanie w formie dotacji. Na pożyczki dla MŚP zarezerwowano w regionie śląskim 9 mln zł, a na dotacje – 1 mln złotych.

Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy więc, że warto wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy naszą ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego 1 mln to dotacje – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Program „50 kW na start” na Śląsku wystartował 1 października br. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowanie na zabudowę mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.

Nabór wniosków odbywa się w trzech rundach w terminach:
01.10 do 30.10.2020 r. – pierwsza runda,
02.11 do 30.11.2020 r. – druga runda,
01.12 do 31.12.2020 r. – trzecia runda.
Szczegóły programu opisane zostały: https://wfosigw.katowice.pl/files/program_MSP_OA_2020.pdf

Program Energia Plus

Energia Plus to rządowy, ogólnokrajowy program mający na celu „zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych” – czytamy na stronie NFOŚiGW. Celem tego programu jest więc racjonalizacja zużycia surowców, w tym energii oraz ograniczanie ewentualnego, negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne.

Z Energii Plus mogą skorzystać wszyscy prowadzący działalność gospodarczą. Wojewódzkie odsłony programu są oczywiście formatowane pod lokalne potrzeby. Wsparcie przybiera postać wspomnianej pożyczki lub bezzwrotnej dotacji. Cały budżet programu przekracza 1,3 mld zł, z czego 1,24 mld zarezerwowano na preferencyjne pożyczki, a na dotacje – blisko 50 mln złotych.

Warunkiem skorzystania przez firmę z preferencyjnej pożyczki lub dotacji jest wykazanie, że w roku poprzedzającym wnioskowanie, przeciętne zużycie energii końcowej wynosiło co najmniej 2GWH/rok. Złożenie wniosku musi poprzedzić przeprowadzenie audytu energetycznego w firmie, a inwestycja powinna wynikać z pozytywnej rekomendacji po jego przeprowadzeniu. Należy też założyć we wniosku planowaną oszczędność energii w firmie na co najmniej 5 proc. w skali roku.

Co istotne, pieniądze z ogólnopolskiego programu Energia Plus firma może pozyskać nie tylko na fotowoltaikę, ale także na sfinansowanie innych instalacji OZE, tj. na turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne, małe elektrownie wodne, pompy ciepła, geotermię i biogaz. Tym bardziej warto się programem zainteresować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA