fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaFotowoltaika dla śląskich MŚP

Fotowoltaika dla śląskich MŚP

2 listopada zaczyna się w województwie śląskim kolejna runda naboru wniosków na inwestycje związane z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi o mocy do 50 kW. Do końca roku będzie je przyjmował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wojewódzkie inicjatywy wspierania rozwoju instalacji OZE wpisują się w krajowy program Energia Plus.

Na Śląsku firma może uzyskać dofinansowanie w formie pożyczki w wysokości 90 proc. udzielonego wsparcia (oprocentowanej 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym), może także wystarać się o 10 proc. dofinansowanie w formie dotacji. Na pożyczki dla MŚP zarezerwowano w regionie śląskim 9 mln zł, a na dotacje – 1 mln złotych.

Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy więc, że warto wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy naszą ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego 1 mln to dotacje – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Program „50 kW na start” na Śląsku wystartował 1 października br. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowanie na zabudowę mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.

Nabór wniosków odbywa się w trzech rundach w terminach:
01.10 do 30.10.2020 r. – pierwsza runda,
02.11 do 30.11.2020 r. – druga runda,
01.12 do 31.12.2020 r. – trzecia runda.
Szczegóły programu opisane zostały: https://wfosigw.katowice.pl/files/program_MSP_OA_2020.pdf

Program Energia Plus

Energia Plus to rządowy, ogólnokrajowy program mający na celu „zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych” – czytamy na stronie NFOŚiGW. Celem tego programu jest więc racjonalizacja zużycia surowców, w tym energii oraz ograniczanie ewentualnego, negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne.

Z Energii Plus mogą skorzystać wszyscy prowadzący działalność gospodarczą. Wojewódzkie odsłony programu są oczywiście formatowane pod lokalne potrzeby. Wsparcie przybiera postać wspomnianej pożyczki lub bezzwrotnej dotacji. Cały budżet programu przekracza 1,3 mld zł, z czego 1,24 mld zarezerwowano na preferencyjne pożyczki, a na dotacje – blisko 50 mln złotych.

Warunkiem skorzystania przez firmę z preferencyjnej pożyczki lub dotacji jest wykazanie, że w roku poprzedzającym wnioskowanie, przeciętne zużycie energii końcowej wynosiło co najmniej 2GWH/rok. Złożenie wniosku musi poprzedzić przeprowadzenie audytu energetycznego w firmie, a inwestycja powinna wynikać z pozytywnej rekomendacji po jego przeprowadzeniu. Należy też założyć we wniosku planowaną oszczędność energii w firmie na co najmniej 5 proc. w skali roku.

Co istotne, pieniądze z ogólnopolskiego programu Energia Plus firma może pozyskać nie tylko na fotowoltaikę, ale także na sfinansowanie innych instalacji OZE, tj. na turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne, małe elektrownie wodne, pompy ciepła, geotermię i biogaz. Tym bardziej warto się programem zainteresować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA