PKN ORLEN podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, producentem turbin dla morskich elektrowni wiatrowych – podał koncern w komunikacie prasowym. Porozumienie ma wzmocnić konkurencyjność Orlenu w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku.

Fot. PKN ORLEN

– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowę portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

– Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – dodał prezes.

Płocki koncern dysponuje obecnie jedną koncesją o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym ORLEN planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy.

Jak podano w komunikacie, poprzez współpracę z PKN Orlen, GE Renewable Energy będzie rozbudowywało swoje możliwości produkcyjne w Polsce oraz wesprze koncern w staraniach o nowe koncesje dla morskich farm wiatrowych.

PAP

Poprzedni artykułCzy warto inwestować w nieruchomości?
Następny artykułOd 2022 roku nowe stawki podatku od nieruchomości