fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeGorączka złota w Polsce

Gorączka złota w Polsce

W 2022 roku Polacy kupili rekordową ilość złota.

Grupa Goldenmark prognozuje, że do końca 2022 r. Polacy mogą kupić ponad 18 ton złota. „Rzeczpospolita” zauważa, że będzie to rekordowy rezultat.

Wcześniej najlepszy pod względem zakupu złota był 2021 r., kiedy Polacy kupili 14 ton złota. W poprzednich latach wynik nie przekraczał nawet 10 ton, a przed samą pandemią w 2019 r. było to tylko 5 ton.

– Złoto od zawsze było traktowane jako bezpieczna przystań dla inwestorów i to się sprawdza w tych niepewnych czasach – powiedział na łamach „Rz” Jarosław Żołędowski, prezes giełdowej Mennicy Skarbowej.

Dzisiaj Polacy chętniej kupują złoto, bo chcą w ten sposób chronić się przed inflacją, ale też obawiają się niepewności gospodarczej wywołanej wojną w Ukrainie. Niepokojące dla inwestorów jest też załamanie na rynku mieszkaniowym. Poza tym Polacy coraz chętniej kupują złoto w prezencie, a wyrazem tego jest wzrost popularności mniejszych produktów, jak sztabki 5-gramowe lub monety 1/10-uncjowe.

Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o wzrost popularności złota. Podobny trend obserwowany jest na całym świecie, a według Światowej Rady Złota w trzecim kwartale 2022 r. zakupy złota wzrosły o 28 proc. w ujęciu rocznym (sama sprzedaż złotych sztabek i monet poszła w górę aż o 36 proc.).

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA