W 2022 roku Polacy kupili rekordową ilość złota.

Stevebidmead/Pixabay

Grupa Goldenmark prognozuje, że do końca 2022 r. Polacy mogą kupić ponad 18 ton złota. „Rzeczpospolita” zauważa, że będzie to rekordowy rezultat.

Wcześniej najlepszy pod względem zakupu złota był 2021 r., kiedy Polacy kupili 14 ton złota. W poprzednich latach wynik nie przekraczał nawet 10 ton, a przed samą pandemią w 2019 r. było to tylko 5 ton.

– Złoto od zawsze było traktowane jako bezpieczna przystań dla inwestorów i to się sprawdza w tych niepewnych czasach – powiedział na łamach „Rz” Jarosław Żołędowski, prezes giełdowej Mennicy Skarbowej.

Dzisiaj Polacy chętniej kupują złoto, bo chcą w ten sposób chronić się przed inflacją, ale też obawiają się niepewności gospodarczej wywołanej wojną w Ukrainie. Niepokojące dla inwestorów jest też załamanie na rynku mieszkaniowym. Poza tym Polacy coraz chętniej kupują złoto w prezencie, a wyrazem tego jest wzrost popularności mniejszych produktów, jak sztabki 5-gramowe lub monety 1/10-uncjowe.

Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o wzrost popularności złota. Podobny trend obserwowany jest na całym świecie, a według Światowej Rady Złota w trzecim kwartale 2022 r. zakupy złota wzrosły o 28 proc. w ujęciu rocznym (sama sprzedaż złotych sztabek i monet poszła w górę aż o 36 proc.).

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułNowe zakazy i obowiązki dla firm
Następny artykułBędzie można rozliczać auta elektryczne używane w celach służbowych