fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajGW zablokowała spotkanie z Korwinem

GW zablokowała spotkanie z Korwinem

Po raz kolejny „Gazeta Wyborcza” zablokowała spotkanie z niewygodną dla lewicy postacią. Tym razem chodzi o byłego europosła i posła Janusza Korwin-Mikkego.

Tej wolności słowa i tolerancji jakby coraz mniej. Ostatnio polskie władze „zaaresztowały” kilka książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy, o czym pisaliśmy w tekście ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM! Z tego powodu odbył się protest pod katowickim oddziałem IPN: Protest przed IPN w obronie wolności słowa. Teraz „gazetowyborcza” nietolerancja dotknęła Janusza Korwin-Mikkego.

Mail z GW

Na 8 marca zostało zaplanowane spotkanie w Łodzi z Januszem Korwin-Mikkem. W planach było także moje wystąpienie na temat biografii polityka „Korwin. Ojciec polskich wolnościowców”, której jestem współautorem i wydawcą. Miało się ono odbyć w budynku zajmowanym przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną. W tej sprawie Klub imienia Romana Dmowskiego podpisał stosowną umowę z Instytutem Postępowania Twórczego Sp. z o.o. Jednak na trzy dni przed spotkaniem umowa została wymówiona przez przedstawiciela IPT.

Okazało się, że swoje brudne paluszki maczali w tym funkcjonariusze „Gazety Wyborczej”, którzy do AHE wysłali następującego maila:

„Dotarła do nas informacja, że w gmachu AHE 8 marca planowane jest spotkanie, na którym prelegentem będzie p. Janusz Korwin-Mikke. Jak wiemy, jest to postać wzbudzająca ogromne kontrowersje, m.in. z powodu jego prorosyjskich poglądów, a także wypowiedzi na temat współżycia seksualnego z nieletnimi (postulat zniesienia wieku zgody), bicia dzieci czy rzekomo niższej średniej inteligencji kobiet wobec mężczyzn, czy czarnych wobec białych.
W związku z tym zasadne wydaje mi się pytanie:
  • Czy takie spotkanie powinno się odbywać w murach uczelni wyższej?
  • Kto wyraził na to zgodę?”.

Nowe miejsce

Właśnie w efekcie takiego podżegania wymówiono salę wykładową na spotkanie z Korwin-Mikkem. Uzasadniono to tym, że rzekomo „najemca zamierza przekazać przedmiot najmu innemu podmiotowi bez zgody wynajmującego, jak również zmianie ulega zadeklarowane przez najemcę przeznaczenie przedmiotu najmu”, co nie jest zgodne z prawdą. Dodano, że „ponadto do Najemcy wpłynął sprzeciw Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, na używanie nazwy uczelni do propagowania tego wydarzenia. Najemca nie otrzymał na to zgody władz uczelni”. Rzeczywiście w informacji o spotkaniu był skrót nazwy uczelni, ponieważ wynajęta sala wykładowa znajduje się właśnie na tej uczelni, więc jak inaczej organizator miał oznaczyć miejsce spotkania?

Klub imienia Romana Dmowskiego planuje skierować sprawę przeciwko IPT na drogę sądową. Choć cała akcja bardziej źle świadczy o AHE, ponieważ w szczególności uczelnie powinny być miejscem wolnego słowa.

Klub imienia Romana Dmowskiego znalazł nowe miejsce na spotkanie w Łodzi z Januszem Korwin-Mikkem. Będzie to hotel Focus przy ul. Łąkowej 23. O tej samej godzinie, czyli w piątek o godz. 18.00. Zapraszam.

Trzeba kupować książki Korwina, zanim całkowicie ich zabronią.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA