fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumHiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

Hiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

Jeszcze kilka miesięcy temu Pedro Sánchez nie wyobrażał sobie Pablo Iglesiasa na stanowisku kierowniczym. Co więcej, wizja posiadania kogoś takiego jak Iglesias w rządzie spędzało mu sen z powiek. Obecny premier Hiszpanii w jednym z wywiadów na krótko przed wyborami powiedział, że nie może spać, gdy wyobraża sobie Pablo Iglesiasa na ważnym stanowisku. I co?

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pablo Iglesias nie tylko zasiada w rządzie Sancheza, ale jak podają hiszpańskie media, ma zasiadać w Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu, która zna i zarządza tajemnicami państwa i odpowiada za realizację celów hiszpańskiej służby wywiadowczej.

Marzenia się spełniają

Zgodnie z doniesieniami dziennika „El Mundo”, Pablo Iglesias od dawno aspirował do bycia kimś więcej niż tylko koalicjantem. Aby spełnić marzenia lidera Podemos, Pedro Sanchez zdecydował się na zmianę prawa regulującego dostęp do Narodowego Centrum Inteligencji (CNI), a dokładniej Dekretu Królewskiego 1886/2011, który nie był nowelizowany od 2011 roku.

Ponadto dokonano nad wyraz rozszerzającej wykładni prawa 11/2002 w sposób szczegółowy odnoszącego się do zadań oraz składu Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu.

Bezpieczeństwo państwa zagrożone

Tymczasem eksperci do spraw bezpieczeństwa narodowego nie mają wątpliwości. Przyznanie dostępu do tego typu informacji osobie, która sympatyzuje z separatystami i ma skrajnie antysystemowe poglądy jak Pablo Iglesias, to błąd. Komisja Rządu do Spraw Wywiadu, do której należeć ma Iglesias, jest odpowiedzialna za opracowanie kierunków działań hiszpańskiego wywiadu. Członkowie komisji wyznaczają także cele działań tajnych służb, które przedkładają premierowi. Jeśli ten je zatwierdzi, zostają one uwzględnione w tajnym dokumencie zawierającym także sposób działania Narodowego Centrum Inteligencji (Centro Nacional de Inteligencia). Komisja prowadzi również okresowe monitorowanie i ocenę działań Narodowego Centrum Inteligencji.

I chociaż działania służb wywiadowczych owiane są tajemnicą, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że kwestie takie jak kryzys w Katalonii są przedmiotem zainteresowania hiszpańskiego wywiadu. Zgodnie z ustawą regulującą CNI, do jego głównych zadań należy „zapobieganie i unikanie ryzyka lub zagrożenia, które mogą wpłynąć na niezależność i spójność terytorialną Hiszpanii, interesy narodowe oraz stabilność Państwa i legitymizację działających w jego imieniu instytucji”.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA