fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumHiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

Hiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

Jeszcze kilka miesięcy temu Pedro Sánchez nie wyobrażał sobie Pablo Iglesiasa na stanowisku kierowniczym. Co więcej, wizja posiadania kogoś takiego jak Iglesias w rządzie spędzało mu sen z powiek. Obecny premier Hiszpanii w jednym z wywiadów na krótko przed wyborami powiedział, że nie może spać, gdy wyobraża sobie Pablo Iglesiasa na ważnym stanowisku. I co?

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pablo Iglesias nie tylko zasiada w rządzie Sancheza, ale jak podają hiszpańskie media, ma zasiadać w Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu, która zna i zarządza tajemnicami państwa i odpowiada za realizację celów hiszpańskiej służby wywiadowczej.

Marzenia się spełniają

Zgodnie z doniesieniami dziennika „El Mundo”, Pablo Iglesias od dawno aspirował do bycia kimś więcej niż tylko koalicjantem. Aby spełnić marzenia lidera Podemos, Pedro Sanchez zdecydował się na zmianę prawa regulującego dostęp do Narodowego Centrum Inteligencji (CNI), a dokładniej Dekretu Królewskiego 1886/2011, który nie był nowelizowany od 2011 roku.

Ponadto dokonano nad wyraz rozszerzającej wykładni prawa 11/2002 w sposób szczegółowy odnoszącego się do zadań oraz składu Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu.

Bezpieczeństwo państwa zagrożone

Tymczasem eksperci do spraw bezpieczeństwa narodowego nie mają wątpliwości. Przyznanie dostępu do tego typu informacji osobie, która sympatyzuje z separatystami i ma skrajnie antysystemowe poglądy jak Pablo Iglesias, to błąd. Komisja Rządu do Spraw Wywiadu, do której należeć ma Iglesias, jest odpowiedzialna za opracowanie kierunków działań hiszpańskiego wywiadu. Członkowie komisji wyznaczają także cele działań tajnych służb, które przedkładają premierowi. Jeśli ten je zatwierdzi, zostają one uwzględnione w tajnym dokumencie zawierającym także sposób działania Narodowego Centrum Inteligencji (Centro Nacional de Inteligencia). Komisja prowadzi również okresowe monitorowanie i ocenę działań Narodowego Centrum Inteligencji.

I chociaż działania służb wywiadowczych owiane są tajemnicą, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że kwestie takie jak kryzys w Katalonii są przedmiotem zainteresowania hiszpańskiego wywiadu. Zgodnie z ustawą regulującą CNI, do jego głównych zadań należy „zapobieganie i unikanie ryzyka lub zagrożenia, które mogą wpłynąć na niezależność i spójność terytorialną Hiszpanii, interesy narodowe oraz stabilność Państwa i legitymizację działających w jego imieniu instytucji”.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA