fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaEnergetykaHydroenergetyka ważnym punktem w planach rządu

Hydroenergetyka ważnym punktem w planach rządu

Jeszcze w tym roku ma powstać strategia rozwoju wykorzystania elektrowni wodnych do zielonej transformacji Polski.

Inicjatorem i pierwszym szefem międzyresortowego zespołu przygotowującego tę strategię jest prof. Maciej Chorowski, który twierdzi, że plan budowy systemu elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w Polsce zostanie przedstawiony jeszcze do połowy 2022 r. Zgodnie z nim elektrownie szczytowo-pompowe posłużą do magazynowania energii i bilansowania w systemie elektroenergetycznym odnawialnych źródeł energii.

– Wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego jest projektem strategicznym. W Polityce energetycznej Polski 2040 wskazano, że energia wytworzona w wodnych elektrowniach szczytowo-pompowych jest częściowo zaliczana do OZE – dotyczy to sytuacji, gdy elektrownia ma również komponent elektrowni przepływowej – ale przede wszystkim ESP pełnią funkcję stabilizacyjną również dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) – podkreślił Chorowski.

Oficjalne dane na 1 września 2021 r. mówiły, że łączna moc zainstalowana w polskich elektrowniach wodnych to 2 499 MW, a moc ESP przekracza 1 600 MW. W sumie natomiast w Polsce działa sześć elektrowni szczytowo-pompowych: Elektrownia Wodna Żarnowiec (716 MW); Elektrownia Porąbka-Żar (500 MW); Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice (200 MW); Elektrownia Żydowo (156 MW); Elektrownia Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne (94,6 MW); Elektrownia Dychów (90 MW). Z kolei w Bystrzycy Kłodzkiej ma powstać Elektrownia Młoty, która ma być największą ESP o mocy 750 MW, a koszt tej inwestycji może sięgnąć 4 mld zł.

Prof. Chorowski do największych zalet ESP zalicza zdolność magazynowania dużych ilości energii, a także dużą elastyczność i sterowalność, bo mogą one szybko zwiększyć produkcję energii, a także można je stosunkowo łatwo i szybko zatrzymać, aby potem ponownie uruchomić. Poza tym ESP mogą pełnić rolę dużych magazynów energii (energia jest magazynowana w energii potencjalnej wody).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA