fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaHydroenergetyka ważnym punktem w planach rządu

Hydroenergetyka ważnym punktem w planach rządu

Jeszcze w tym roku ma powstać strategia rozwoju wykorzystania elektrowni wodnych do zielonej transformacji Polski.

Inicjatorem i pierwszym szefem międzyresortowego zespołu przygotowującego tę strategię jest prof. Maciej Chorowski, który twierdzi, że plan budowy systemu elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w Polsce zostanie przedstawiony jeszcze do połowy 2022 r. Zgodnie z nim elektrownie szczytowo-pompowe posłużą do magazynowania energii i bilansowania w systemie elektroenergetycznym odnawialnych źródeł energii.

– Wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego jest projektem strategicznym. W Polityce energetycznej Polski 2040 wskazano, że energia wytworzona w wodnych elektrowniach szczytowo-pompowych jest częściowo zaliczana do OZE – dotyczy to sytuacji, gdy elektrownia ma również komponent elektrowni przepływowej – ale przede wszystkim ESP pełnią funkcję stabilizacyjną również dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) – podkreślił Chorowski.

Oficjalne dane na 1 września 2021 r. mówiły, że łączna moc zainstalowana w polskich elektrowniach wodnych to 2 499 MW, a moc ESP przekracza 1 600 MW. W sumie natomiast w Polsce działa sześć elektrowni szczytowo-pompowych: Elektrownia Wodna Żarnowiec (716 MW); Elektrownia Porąbka-Żar (500 MW); Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice (200 MW); Elektrownia Żydowo (156 MW); Elektrownia Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne (94,6 MW); Elektrownia Dychów (90 MW). Z kolei w Bystrzycy Kłodzkiej ma powstać Elektrownia Młoty, która ma być największą ESP o mocy 750 MW, a koszt tej inwestycji może sięgnąć 4 mld zł.

Prof. Chorowski do największych zalet ESP zalicza zdolność magazynowania dużych ilości energii, a także dużą elastyczność i sterowalność, bo mogą one szybko zwiększyć produkcję energii, a także można je stosunkowo łatwo i szybko zatrzymać, aby potem ponownie uruchomić. Poza tym ESP mogą pełnić rolę dużych magazynów energii (energia jest magazynowana w energii potencjalnej wody).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA