fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiInwestorzy mogą liczyć na dedykowane wsparcie

Inwestorzy mogą liczyć na dedykowane wsparcie

Ministerstwo Finansów stworzyło Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Dzięki niemu kluczowi inwestorzy załatwią sprawy podatkowe w jednym miejscu. Mają też zyskać pewność stosowania prawa.

Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora to instytucja, którą wprowadziły przepisy Polskiego Ładu. Centrum będzie zajmować się obsługą podatników, którzy planują rozpocząć inwestycje w Polsce na poziomie minimum 100 mln zł, a od 2025 r. wystarczające będą inwestycje na poziomie 50 mln zł. Nowa instytucja ma być dodatkową zachętą dla inwestorów do lokowania pieniędzy nad Wisłą.

Porozumienie zamiast kilku interpretacji

Działanie COPI jest ściśle związane z wydaniem podatnikowi porozumienia inwestycyjnego, czyli interpretacji 590. Co to dokładnie jest? To również nowa instytucja wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Zgodnie z nowymi regulacjami inwestor może zawrzeć z ministrem finansów porozumienie dotyczące podatkowych skutków realizowanej lub planowanej w Polsce inwestycji. Dzięki porozumieniu inwestycyjnemu (interpretacja 590) inwestor w jednym miejscu może otrzymać:
uprzednie porozumienie cenowe,
opinię zabezpieczającą,
indywidualną interpretację prawa podatkowego,
wiążącą informację akcyzową,
wiążącą informację stawkową.

To oznacza, że przedsiębiorca nie musi już składać odrębnych wniosków do różnych organów KAS, aby uzyskać każdą z tych informacji oddzielnie. Porozumienia można zawierać od 1 stycznia 2022 r.

Kompleksowa obsługa

Do zadań Centrum należy udzielanie wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. To również m.in.:
– wspomniana już obsługa porozumienia inwestycyjnego (interpretacji 590),
współpraca z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz innymi instytucjami zajmującymi się inwestorami,
obsługa zapytań i zgłoszeń inwestorów.

Ponadto zadaniem COPI będzie prowadzenie polityki informacyjnej dedykowanej inwestorom zarówno w momencie ich zainteresowania Polską jako miejscem prowadzenia inwestycji, jak i później. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów Centrum będzie pełnić ważną rolę w koordynacji prac i w zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi podmiotom, których finansowe zaangażowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego Polski.

Inwestorzy mogą kontaktować się z COPI pod adresem: centrum.obslugi.inwestora@mf.gov.pl .

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).
2 MIN CZYTANIA