Ministerstwo Finansów stworzyło Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Dzięki niemu kluczowi inwestorzy załatwią sprawy podatkowe w jednym miejscu. Mają też zyskać pewność stosowania prawa.

Sora Shimazaki/Pexels

Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora to instytucja, którą wprowadziły przepisy Polskiego Ładu. Centrum będzie zajmować się obsługą podatników, którzy planują rozpocząć inwestycje w Polsce na poziomie minimum 100 mln zł, a od 2025 r. wystarczające będą inwestycje na poziomie 50 mln zł. Nowa instytucja ma być dodatkową zachętą dla inwestorów do lokowania pieniędzy nad Wisłą.

Porozumienie zamiast kilku interpretacji

Działanie COPI jest ściśle związane z wydaniem podatnikowi porozumienia inwestycyjnego, czyli interpretacji 590. Co to dokładnie jest? To również nowa instytucja wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Zgodnie z nowymi regulacjami inwestor może zawrzeć z ministrem finansów porozumienie dotyczące podatkowych skutków realizowanej lub planowanej w Polsce inwestycji. Dzięki porozumieniu inwestycyjnemu (interpretacja 590) inwestor w jednym miejscu może otrzymać:
uprzednie porozumienie cenowe,
opinię zabezpieczającą,
indywidualną interpretację prawa podatkowego,
wiążącą informację akcyzową,
wiążącą informację stawkową.

To oznacza, że przedsiębiorca nie musi już składać odrębnych wniosków do różnych organów KAS, aby uzyskać każdą z tych informacji oddzielnie. Porozumienia można zawierać od 1 stycznia 2022 r.

Kompleksowa obsługa

Do zadań Centrum należy udzielanie wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. To również m.in.:
– wspomniana już obsługa porozumienia inwestycyjnego (interpretacji 590),
współpraca z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz innymi instytucjami zajmującymi się inwestorami,
obsługa zapytań i zgłoszeń inwestorów.

Ponadto zadaniem COPI będzie prowadzenie polityki informacyjnej dedykowanej inwestorom zarówno w momencie ich zainteresowania Polską jako miejscem prowadzenia inwestycji, jak i później. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów Centrum będzie pełnić ważną rolę w koordynacji prac i w zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi podmiotom, których finansowe zaangażowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego Polski.

Inwestorzy mogą kontaktować się z COPI pod adresem: centrum.obslugi.inwestora@mf.gov.pl .

Poprzedni artykułFirmy chcą zatrudniać kobiety
Następny artykułPortugalia u progu wyborów lekko skręca w prawo