fbpx
niedziela, 27 października, 2024
Strona głównaPodatkiInwestorzy mogą liczyć na dedykowane wsparcie

Inwestorzy mogą liczyć na dedykowane wsparcie

Ministerstwo Finansów stworzyło Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Dzięki niemu kluczowi inwestorzy załatwią sprawy podatkowe w jednym miejscu. Mają też zyskać pewność stosowania prawa.

Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora to instytucja, którą wprowadziły przepisy Polskiego Ładu. Centrum będzie zajmować się obsługą podatników, którzy planują rozpocząć inwestycje w Polsce na poziomie minimum 100 mln zł, a od 2025 r. wystarczające będą inwestycje na poziomie 50 mln zł. Nowa instytucja ma być dodatkową zachętą dla inwestorów do lokowania pieniędzy nad Wisłą.

Porozumienie zamiast kilku interpretacji

Działanie COPI jest ściśle związane z wydaniem podatnikowi porozumienia inwestycyjnego, czyli interpretacji 590. Co to dokładnie jest? To również nowa instytucja wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Zgodnie z nowymi regulacjami inwestor może zawrzeć z ministrem finansów porozumienie dotyczące podatkowych skutków realizowanej lub planowanej w Polsce inwestycji. Dzięki porozumieniu inwestycyjnemu (interpretacja 590) inwestor w jednym miejscu może otrzymać:
uprzednie porozumienie cenowe,
opinię zabezpieczającą,
indywidualną interpretację prawa podatkowego,
wiążącą informację akcyzową,
wiążącą informację stawkową.

To oznacza, że przedsiębiorca nie musi już składać odrębnych wniosków do różnych organów KAS, aby uzyskać każdą z tych informacji oddzielnie. Porozumienia można zawierać od 1 stycznia 2022 r.

Kompleksowa obsługa

Do zadań Centrum należy udzielanie wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. To również m.in.:
– wspomniana już obsługa porozumienia inwestycyjnego (interpretacji 590),
współpraca z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz innymi instytucjami zajmującymi się inwestorami,
obsługa zapytań i zgłoszeń inwestorów.

Ponadto zadaniem COPI będzie prowadzenie polityki informacyjnej dedykowanej inwestorom zarówno w momencie ich zainteresowania Polską jako miejscem prowadzenia inwestycji, jak i później. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów Centrum będzie pełnić ważną rolę w koordynacji prac i w zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi podmiotom, których finansowe zaangażowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego Polski.

Inwestorzy mogą kontaktować się z COPI pod adresem: centrum.obslugi.inwestora@mf.gov.pl .

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA