fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeInwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Inwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Według Polaków najbardziej atrakcyjnymi inwestycjami są dzieła sztuki, obrazy i monety. Badanie „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wykazało, jak lokujemy swoje nadwyżki finansowe.

Z analizy wynika, że najczęściej takie środki trafiają po prostu do banku.

Polacy wolą bezpieczeństwo

Według badania przeprowadzonego przez Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce aż 54 proc. Polaków przechowuje swoje nadwyżki pieniędzy na koncie, a 44 proc. decyduje się na lokatę w banku. Gotówkę w domu trzyma 27 proc. ankietowanych, a 17 proc. badanych skupuje obce waluty.

Badanie, które przeprowadziliśmy, obrazuje też ciekawą tendencję, że już co siódmy z nas lokuje oszczędności w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach

– powiedział cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce Ronald Kulikowski.

Inwestycje alternatywne to rozwijanie pasji

Poza możliwością lokowania kapitału w tradycyjne aktywa finansowe, istnieją też inwestycje alternatywne. Dla 52 proc. Polaków główną ich zaletą jest lokowanie pieniędzy w to, co lubią oraz możliwość rozwijania pasji, na co wskazało 51 proc. ankietowanych. Dla 43 proc. tego typu inwestycje to sposób ochrony przed inflacją, a co trzeci respondent uważa je za opcję dywersyfikacji kapitału.

W opinii Polaków inwestycje alternatywne to przede wszystkim monety kolekcjonerskie (73 proc.), obrazy i dzieła sztuki (71 proc.), zabytkowe samochody (54 proc.), zegarki (46 proc.) i rzadkie alkohole (43 proc.).

W badaniu przeprowadzonym przez Volkswagen Bank GmbH podkreślono, że jednak aż 47 proc. ankietowanych postrzega takie inwestycje za niepewne oraz tyle samo Polaków ma trudność w ustaleniu ich wartości rynkowej. Z kolei dla 8 proc. respondentów inwestycje alternatywne są po prostu nieopłacalne.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA