fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeInwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Inwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Według Polaków najbardziej atrakcyjnymi inwestycjami są dzieła sztuki, obrazy i monety. Badanie „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wykazało, jak lokujemy swoje nadwyżki finansowe.

Z analizy wynika, że najczęściej takie środki trafiają po prostu do banku.

Polacy wolą bezpieczeństwo

Według badania przeprowadzonego przez Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce aż 54 proc. Polaków przechowuje swoje nadwyżki pieniędzy na koncie, a 44 proc. decyduje się na lokatę w banku. Gotówkę w domu trzyma 27 proc. ankietowanych, a 17 proc. badanych skupuje obce waluty.

Badanie, które przeprowadziliśmy, obrazuje też ciekawą tendencję, że już co siódmy z nas lokuje oszczędności w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach

– powiedział cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce Ronald Kulikowski.

Inwestycje alternatywne to rozwijanie pasji

Poza możliwością lokowania kapitału w tradycyjne aktywa finansowe, istnieją też inwestycje alternatywne. Dla 52 proc. Polaków główną ich zaletą jest lokowanie pieniędzy w to, co lubią oraz możliwość rozwijania pasji, na co wskazało 51 proc. ankietowanych. Dla 43 proc. tego typu inwestycje to sposób ochrony przed inflacją, a co trzeci respondent uważa je za opcję dywersyfikacji kapitału.

W opinii Polaków inwestycje alternatywne to przede wszystkim monety kolekcjonerskie (73 proc.), obrazy i dzieła sztuki (71 proc.), zabytkowe samochody (54 proc.), zegarki (46 proc.) i rzadkie alkohole (43 proc.).

W badaniu przeprowadzonym przez Volkswagen Bank GmbH podkreślono, że jednak aż 47 proc. ankietowanych postrzega takie inwestycje za niepewne oraz tyle samo Polaków ma trudność w ustaleniu ich wartości rynkowej. Z kolei dla 8 proc. respondentów inwestycje alternatywne są po prostu nieopłacalne.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA