fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeInwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Inwestycje alternatywne – co kupują Polacy?

Według Polaków najbardziej atrakcyjnymi inwestycjami są dzieła sztuki, obrazy i monety. Badanie „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wykazało, jak lokujemy swoje nadwyżki finansowe.

Z analizy wynika, że najczęściej takie środki trafiają po prostu do banku.

Polacy wolą bezpieczeństwo

Według badania przeprowadzonego przez Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce aż 54 proc. Polaków przechowuje swoje nadwyżki pieniędzy na koncie, a 44 proc. decyduje się na lokatę w banku. Gotówkę w domu trzyma 27 proc. ankietowanych, a 17 proc. badanych skupuje obce waluty.

Badanie, które przeprowadziliśmy, obrazuje też ciekawą tendencję, że już co siódmy z nas lokuje oszczędności w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach

– powiedział cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce Ronald Kulikowski.

Inwestycje alternatywne to rozwijanie pasji

Poza możliwością lokowania kapitału w tradycyjne aktywa finansowe, istnieją też inwestycje alternatywne. Dla 52 proc. Polaków główną ich zaletą jest lokowanie pieniędzy w to, co lubią oraz możliwość rozwijania pasji, na co wskazało 51 proc. ankietowanych. Dla 43 proc. tego typu inwestycje to sposób ochrony przed inflacją, a co trzeci respondent uważa je za opcję dywersyfikacji kapitału.

W opinii Polaków inwestycje alternatywne to przede wszystkim monety kolekcjonerskie (73 proc.), obrazy i dzieła sztuki (71 proc.), zabytkowe samochody (54 proc.), zegarki (46 proc.) i rzadkie alkohole (43 proc.).

W badaniu przeprowadzonym przez Volkswagen Bank GmbH podkreślono, że jednak aż 47 proc. ankietowanych postrzega takie inwestycje za niepewne oraz tyle samo Polaków ma trudność w ustaleniu ich wartości rynkowej. Z kolei dla 8 proc. respondentów inwestycje alternatywne są po prostu nieopłacalne.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA