fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeJak inwestowały polskie firmy?

Jak inwestowały polskie firmy?

W 2020 r. polskie firmy zainwestowały za granicą 105 mld zł – wynika z raportu „Polskie inwestycje zagraniczne: nowe trendy i kierunki” przygotowanego przez PwC i PFR TFI.

Co więcej, niemal 60 proc. polskich przedsiębiorstw deklaruje plany dalszej ekspansji zagranicznej. Wśród firm nieinwestujących za granicą takie plany ma niespełna 20 proc. Aż 48 proc. badanych firm, jako główną korzyść z bezpośrednich inwestycji za granicą wskazało dywersyfikację geograficzną i ograniczanie ryzyka.

Zdecydowana większość polskich inwestycji zagranicznych, bo aż 84 proc., zlokalizowanych jest w Europie. Na czele były Luksemburg (16 mld zł), Cypr (13,3 mld zł) oraz Czechy (12 mld zł). Z kolei 90 proc. firm z Polski za główny czynnik wyboru lokalizacji dla inwestycji wskazało warunki dla prowadzenia biznesu. Mowa tutaj np. o przyjaznej biurokracji.

„Przy wyborze potencjalnej lokalizacji dla inwestycji przez firmy duże znaczenie mają przyjazne regulacje prawno-podatkowe, jakość instytucji i praworządność oraz ulgi i zachęty fiskalne dla przedsiębiorców” – napisano w raporcie.

Jeśli chodzi o największe zagrożenia mogące wpływać na zmianę strategii ekspansji zagranicznych polskie firmy wskazały zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz pandemię COVID-19, a także rosnące koszty energii i paliw.

W opracowaniu napisano również, że polskie firmy „zapytane o główne trendy mogące w przyszłości wpływać na działalność gospodarczą firmy wymieniły po pierwsze dywersyfikację dostawców i zabezpieczenie łańcuchów dostaw – 78,8 proc., zrównoważenie działalności – 66,7 proc. oraz procedury screeningu BIZ – 65,8 proc. Jako istotne trendy wymieniano także transformację cyfrową i energetyczną”.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA