fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaJak mądrze przetrwać kryzysowe czasy?

Jak mądrze przetrwać kryzysowe czasy?

Jak można poradzić sobie z koniecznymi cięciami kosztów w firmie? Jak zrobić to tak, żeby sobie nie zaszkodzić? W e-booku wydanym przez „Mecenas.iT” firmy JMK Computerate znajdziemy praktyczne i szczegółowe porady dotyczące przetrwania firm w kryzysie.

Na rynku pojawił się interesujący e-book wydany przez „Mecenas.iT” firmy JMK Computerate, w którym znajdujemy użyteczne porady, jak radzić sobie z obecnym kryzysem. Chociaż napisany został z myślą przede wszystkim o kancelariach prawnych, które borykają się z różnymi problemami, ma on uniwersalny charakter. Wskazówki w nim zawarte mogą być bardzo użyteczne także dla małych i średnich przedsiębiorców z innych branż i sektorów.

Przede wszystkim – z dbałości o koszty – nie powinno się pochopnie zwalniać ludzi. Pierwszym bowiem odruchem w firmie najczęściej bywa cięcie kosztów zaczynające się zwykle od wydatków na administrację. Autorzy e-booka ostrzegają przed pułapką związaną z pochopnymi ograniczeniami kosztów osobowych: przejęcie przez specjalistów w swojej dziedzinie czynności typowo administracyjnych może doprowadzić do ich przeciążenia i do zmniejszenia przestrzeni na pracę z klientami. Ostateczny rezultat tego może być tylko jeden – spadek dochodów firmy.

Zanim zwolnisz ludzi

Stojąc przed perspektywą cięcia kosztów osobowych w mniejszej firmie należy najpierw poszukać odpowiedzi na kilka pytań. A zatem: kto wykona pracę zwalnianej osoby? Czy mamy siły i środki, aby tę pracę przejąć? Czy zwolnienie tej, a nie innej osoby, nie spowoduje odejścia części klientów? I wreszcie: czy po okresie kryzysu będę w stanie odbudować stosowne kompetencje w sensownym czasie?

Przy świadczeniu profesjonalnych usług liczą się wiedza i doświadczenie specjalistów oraz wypracowane relacje z klientami. „Zwykle zatrudnienie i wyszkolenie pracownika o porównywalnych umiejętnościach do zwolnionej uprzednio osoby jest znacznie droższe i bardziej czasochłonne niż utrzymanie zatrudnienia” – czytamy w e-booku.

Jak podejść do wydatków firmy?

Jak zatem poradzić sobie z koniecznym cięciem kosztów? Jak zrobić to tak, żeby sobie nie zaszkodzić? Tu znajdujemy praktyczne i szczegółowe porady. W pierwszym rzędzie należy przeprowadzić specyfikację wszelkich wydatków firmy z podziałem na te niezbędne (typu księgowość, biuro, telefony, utrzymanie strony internetowej), te „ułatwiające pracę”, czyli dotyczące obsługi i rozliczania klientów, te „inne”, czyli np. marketing czy wspomagające rozwój osobisty oraz wydatki „zbędne”, za które przedsiębiorca płaci, a często z nich nie korzysta (prenumeraty, karty SIM, wynajmowane maszyny wielofunkcyjne itp.). Zredukować należy przede wszystkim wydatki z pozycji „inne” i – oczywiście – „zbędne”. Zwłaszcza, jeśli właściciel firmy nie jest do nich w pełni przekonany. „To dobry powód do rozmowy z podwykonawcami (dostawcami produktów/usług) o efektywności tych kosztów” – czytamy.

Należy jednak unikać przy tym pochopnych decyzji: choć zakup i utrzymanie serwerów w  firmie często niemało kosztuje, należy zabezpieczyć profesjonalne zarządzanie serwerem, by nie stać się celem coraz sprytniej działających hakerów. Niemniej i tu można zmniejszyć koszty np. wynajmując serwer wraz z jego obsługą w zewnętrznej firmie (czyli utrzymując go w outsourcingu).

Oszczędności przy zarządzaniu firmą

Zdaniem autorów e-booka warto też przyjrzeć się bliżej organizacji pracy przedsiębiorstwa wypisując wszystkie podejmowane działania oraz przypisując do nich niezbędny czas na ich realizację. Tu należałoby dokonać podziału na działania o charakterze merytorycznym (obsługa klientów) i administracyjnym. Które czynności są niezbędne, pomagają prowadzić biznes i sprzedawać? A które stanowią może tylko stratę czasu? Te drugie można śmiało wyeliminować.

W dalszej części opracowania znajdujemy konkretne i napisane przystępnym językiem rady, w jaki sposób zwiększyć efektywność pracy firmy, w tym jak właściwie zarządzać płynnością. Nie ujawniając szczegółów, szczerze zachęcamy do sięgnięcia po ten darmowy e-book (pod nazwą „Porady na kryzys – wskazówki dla kancelarii prawnych”). Można go ściągnąć ze strony: https://mecenasit.pl/tag/ebook-kancelariawkryzysie/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA