fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKulturaJak mądrze przetrwać kryzysowe czasy?

Jak mądrze przetrwać kryzysowe czasy?

Jak można poradzić sobie z koniecznymi cięciami kosztów w firmie? Jak zrobić to tak, żeby sobie nie zaszkodzić? W e-booku wydanym przez „Mecenas.iT” firmy JMK Computerate znajdziemy praktyczne i szczegółowe porady dotyczące przetrwania firm w kryzysie.

Na rynku pojawił się interesujący e-book wydany przez „Mecenas.iT” firmy JMK Computerate, w którym znajdujemy użyteczne porady, jak radzić sobie z obecnym kryzysem. Chociaż napisany został z myślą przede wszystkim o kancelariach prawnych, które borykają się z różnymi problemami, ma on uniwersalny charakter. Wskazówki w nim zawarte mogą być bardzo użyteczne także dla małych i średnich przedsiębiorców z innych branż i sektorów.

Przede wszystkim – z dbałości o koszty – nie powinno się pochopnie zwalniać ludzi. Pierwszym bowiem odruchem w firmie najczęściej bywa cięcie kosztów zaczynające się zwykle od wydatków na administrację. Autorzy e-booka ostrzegają przed pułapką związaną z pochopnymi ograniczeniami kosztów osobowych: przejęcie przez specjalistów w swojej dziedzinie czynności typowo administracyjnych może doprowadzić do ich przeciążenia i do zmniejszenia przestrzeni na pracę z klientami. Ostateczny rezultat tego może być tylko jeden – spadek dochodów firmy.

Zanim zwolnisz ludzi

Stojąc przed perspektywą cięcia kosztów osobowych w mniejszej firmie należy najpierw poszukać odpowiedzi na kilka pytań. A zatem: kto wykona pracę zwalnianej osoby? Czy mamy siły i środki, aby tę pracę przejąć? Czy zwolnienie tej, a nie innej osoby, nie spowoduje odejścia części klientów? I wreszcie: czy po okresie kryzysu będę w stanie odbudować stosowne kompetencje w sensownym czasie?

Przy świadczeniu profesjonalnych usług liczą się wiedza i doświadczenie specjalistów oraz wypracowane relacje z klientami. „Zwykle zatrudnienie i wyszkolenie pracownika o porównywalnych umiejętnościach do zwolnionej uprzednio osoby jest znacznie droższe i bardziej czasochłonne niż utrzymanie zatrudnienia” – czytamy w e-booku.

Jak podejść do wydatków firmy?

Jak zatem poradzić sobie z koniecznym cięciem kosztów? Jak zrobić to tak, żeby sobie nie zaszkodzić? Tu znajdujemy praktyczne i szczegółowe porady. W pierwszym rzędzie należy przeprowadzić specyfikację wszelkich wydatków firmy z podziałem na te niezbędne (typu księgowość, biuro, telefony, utrzymanie strony internetowej), te „ułatwiające pracę”, czyli dotyczące obsługi i rozliczania klientów, te „inne”, czyli np. marketing czy wspomagające rozwój osobisty oraz wydatki „zbędne”, za które przedsiębiorca płaci, a często z nich nie korzysta (prenumeraty, karty SIM, wynajmowane maszyny wielofunkcyjne itp.). Zredukować należy przede wszystkim wydatki z pozycji „inne” i – oczywiście – „zbędne”. Zwłaszcza, jeśli właściciel firmy nie jest do nich w pełni przekonany. „To dobry powód do rozmowy z podwykonawcami (dostawcami produktów/usług) o efektywności tych kosztów” – czytamy.

Należy jednak unikać przy tym pochopnych decyzji: choć zakup i utrzymanie serwerów w  firmie często niemało kosztuje, należy zabezpieczyć profesjonalne zarządzanie serwerem, by nie stać się celem coraz sprytniej działających hakerów. Niemniej i tu można zmniejszyć koszty np. wynajmując serwer wraz z jego obsługą w zewnętrznej firmie (czyli utrzymując go w outsourcingu).

Oszczędności przy zarządzaniu firmą

Zdaniem autorów e-booka warto też przyjrzeć się bliżej organizacji pracy przedsiębiorstwa wypisując wszystkie podejmowane działania oraz przypisując do nich niezbędny czas na ich realizację. Tu należałoby dokonać podziału na działania o charakterze merytorycznym (obsługa klientów) i administracyjnym. Które czynności są niezbędne, pomagają prowadzić biznes i sprzedawać? A które stanowią może tylko stratę czasu? Te drugie można śmiało wyeliminować.

W dalszej części opracowania znajdujemy konkretne i napisane przystępnym językiem rady, w jaki sposób zwiększyć efektywność pracy firmy, w tym jak właściwie zarządzać płynnością. Nie ujawniając szczegółów, szczerze zachęcamy do sięgnięcia po ten darmowy e-book (pod nazwą „Porady na kryzys – wskazówki dla kancelarii prawnych”). Można go ściągnąć ze strony: https://mecenasit.pl/tag/ebook-kancelariawkryzysie/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Mała syrenka” w nowej odsłonie. Komu przeszkadza ciemny kolor skóry Arielki?

Klasyk wytwórni Disneya, czyli „Mała syrenka” z 1989 r., doczekała się nowej odsłony. Jej zarówno światowa, jak i polska premiera miała miejsce 26 maja. Film, choć tym razem w wersji aktorskiej, a nie animowanej, jest kalką historii Arielki sprzed ponad 40 lat. Zmienia się w zasadzie tylko jedno – główną bohaterkę gra aktorka ciemnoskóra.
3 MIN CZYTANIA

Festiwal Filmowy w Cannes. Powrót Johnny’ego Deppa i pożegnanie Harrisona Forda

Trwa Festiwal Filmowy w Cannes, najbardziej prestiżowa – wraz z amerykańskimi Oscarami – impreza filmowa na świecie. Tegoroczna edycja potrwa do 27 maja, a o Złotą Palmę powalczy 21 filmów. Do kogo tym razem powędruje nagroda główna?
3 MIN CZYTANIA

Angielski zabił językową i kulturową różnorodność Eurowizji

Choć Blanka nie podbiła tegorocznej Eurowizji, jej słynny tekst „bejba, ic kajna krejza” na pewno pozostanie w pamięci wielu widzów, którzy obserwowali finał odbywający się w Liverpoolu. A my żałujemy nie tylko dalekiego, 19. miejsca Polki, ale również tego, że Eurowizja z konkursu cieszącego się olbrzymią językową i kulturową różnorodnością, stała się zunifikowaną rywalizacją jedynie pozornie ogólnoeuropejską.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA