Aż 61 proc. polskich firm otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w związku z pandemią Covid-19 — wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Zdaniem EBI rządowe wsparcie dla firm w Polsce było „znaczne”, a dowodem tego może być fakt, że średnia unijna w tym aspekcie wyniosła 56 proc.

Dane EBI mówią, że pandemia najbardziej uderzyła w wyniki sprzedażowe przedsiębiorstw, bo aż 42 proc. firm odnotowało spadki. Dla porównania ze wzrostu cieszyło się tylko 22 proc. przedsiębiorstw. Koronawirus pokrzyżował też plany inwestycyjne, bo 32 proc. z firm ograniczyło inwestycje, a zaledwie 3 proc. je zwiększyło. Jeśli chodzi o podjęte inwestycje w 2021 r., to 38 proc. firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług, a 53 proc. przedsiębiorców zdecydowało sie na wdrożenie jakiejś zaawansowanej technologii cyforwej. Jednocześnie, aż 76 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że w ostatnich trzech latach inwestycje były utrzymane na odpowiednim poziomie.

Z badania EBI wynika, że poprawiają się warunki dostępu do finansowania zewnętrznego w Polsce. Tylko 8 proc. przedsiębiorstw odczuwa ograniczenia w dostępie do finansowania i jest to wynik korzystniejszy w porównaniu poprzedniego roku (12 proc.). Jak podkreślono w przesłanej informacji, po raz pierwszy w historii trwania ankiety liczba ta wynosi poniżej 10 proc. Co więcej, większość firm jest zadowolona z warunków finansowania zewnętrznego.

Coroczne badanie grupy EBI na temat inwestycji i finansowania inwestycji (EIBIS) to ogólnounijne badanie, które gromadzi jakościowe i ilościowe informacje na temat działalności inwestycyjnej zarówno małych przedsiębiorstw (zatrudniających od 5 do 250 pracowników), jak i większych przedsiębiorstw (zatrudniających ponad 250 pracowników), ich wymagania finansowe i trudności, z którymi się borykają.

PAP

Poprzedni artykułChiny porozumiały się z Wyspami Salomona, USA i Australia zaniepokojone
Następny artykułZłe wieści dla kredytobiorców