fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeJak wypadła covidowa pomoc dla polskich firm na tle UE?

Jak wypadła covidowa pomoc dla polskich firm na tle UE?

Aż 61 proc. polskich firm otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w związku z pandemią Covid-19 — wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Zdaniem EBI rządowe wsparcie dla firm w Polsce było „znaczne”, a dowodem tego może być fakt, że średnia unijna w tym aspekcie wyniosła 56 proc.

Dane EBI mówią, że pandemia najbardziej uderzyła w wyniki sprzedażowe przedsiębiorstw, bo aż 42 proc. firm odnotowało spadki. Dla porównania ze wzrostu cieszyło się tylko 22 proc. przedsiębiorstw. Koronawirus pokrzyżował też plany inwestycyjne, bo 32 proc. z firm ograniczyło inwestycje, a zaledwie 3 proc. je zwiększyło. Jeśli chodzi o podjęte inwestycje w 2021 r., to 38 proc. firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług, a 53 proc. przedsiębiorców zdecydowało sie na wdrożenie jakiejś zaawansowanej technologii cyforwej. Jednocześnie, aż 76 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że w ostatnich trzech latach inwestycje były utrzymane na odpowiednim poziomie.

Z badania EBI wynika, że poprawiają się warunki dostępu do finansowania zewnętrznego w Polsce. Tylko 8 proc. przedsiębiorstw odczuwa ograniczenia w dostępie do finansowania i jest to wynik korzystniejszy w porównaniu poprzedniego roku (12 proc.). Jak podkreślono w przesłanej informacji, po raz pierwszy w historii trwania ankiety liczba ta wynosi poniżej 10 proc. Co więcej, większość firm jest zadowolona z warunków finansowania zewnętrznego.

Coroczne badanie grupy EBI na temat inwestycji i finansowania inwestycji (EIBIS) to ogólnounijne badanie, które gromadzi jakościowe i ilościowe informacje na temat działalności inwestycyjnej zarówno małych przedsiębiorstw (zatrudniających od 5 do 250 pracowników), jak i większych przedsiębiorstw (zatrudniających ponad 250 pracowników), ich wymagania finansowe i trudności, z którymi się borykają.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA