fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJak zielona transformacja wpłynie na rynek pracy?

Jak zielona transformacja wpłynie na rynek pracy?

Zielona transformacja energetyczna pozwoli utworzyć w Polsce kilkaset tysięcy miejsc pracy – prognozuje Konfederacja Lewiatan.

W raporcie „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku” napisano, że do końca obecnej dekady zielona transformacja w Polsce przyczyni się do powstania nawet 300 tys. miejsc pracy. Wzrostu liczby miejsc pracy można spodziewać się głównie w energetyce, ale też w transporcie, produkcji pojazdów i budownictwie, które jest zaangażowane w termomodernizację budynków.

Według Konfederacji Lewiatan problemem jest natomiast deficyt zielonych kompetencji widoczny w wielu zawodach. Żeby odwrócić tę sytuację, potrzebne jest wsparcie publiczne, bo tylko to pozwoli utrzymać konkurencyjną pozycję polskiej gospodarki.

– Zielone kompetencje mogą mieć charakter horyzontalny – występują niezależnie od branży czy stanowiska pracy, jak przykładowo świadomość ekologiczna – jak również dotyczyć specyficznych umiejętności i wiedzy czy kwalifikacji formalnych wymaganych na danym stanowisku – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan prognozuje, że wzrostu popytu na pracowników zajmujących zielone miejsca pracy należy oczekiwać w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji, czyli kadry menedżerskiej, specjalistów i inżynierów oraz techników. Wzrośnie również zapotrzebowanie na kadrę średniego szczebla, od monterów, przez elektromechaników i monterów urządzeń energii odnawialnej i kierowców samochodów dostawczych. Z drugiej strony spadnie liczba miejsc pracy w branży górniczej.

– Na inwestycjach w zielone kompetencje (a w rezultacie w osiągnięcie neutralności klimatycznej) nie wolno oszczędzać – podkreśliła Roksana Kozłowska, koordynatorka Rady ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA